Zwiedzanie Bari – praktyczne informacje | Co zobaczyć?

Niezwykle fotogeniczne miasteczka w Apulii (w tym Bari) chodziły za nami bardzo długo. W końcu zdecydowaliśmy się po prostu wyruszyć w podróż. Akurat była już wtedy jesień i stwierdziliśmy, że nie ma co czekać aż do wiosny. Jesień na zwiedzanie Apulii wydała nam się dość ryzykowna, ale teraz możemy spokojnie stwierdzić, że jest to świetny pomysł. Więcej na ten temat przeczytacie w naszym poście: Jesień we Włoszech? 7 powodów dlaczego warto!

Pierwszym miasteczkiem, które w Apulii zwiedzicie jest najprawdopodobniej Bari. Dlaczego? Bo tam z dużą pewnością wylądujecie, rozpoczynając swoją wspaniałą przygodę na południu Włoch. Dzisiaj pomożemy Wam z zaplanowaniem zwiedzania, przedstawiając top miejsca, które trzeba zobaczyć w Bari!

Praktyczne informacje

Loty

Do lotniska w Apulii dolecicie tanimi liniami, jak np. Wizzair czy Ryanair. Bilety można dorwać w bardzo przystępnych cenach, a jeśli zależy Wam na śledzeniu okazji, sprawdzajcie Skyscanner.

Wypożyczenie samochodu

Z racji tego, że chcieliśmy zobaczyć w Apulii jak najwięcej, zdecydowaliśmy się na wypożyczenie samochodu. Lecieliśmy w 4 osoby, każda z dużym bagażem, więc model musiał być większy. Na szczęście na lotnisku w Bari znajduje się kilka wypożyczalni, a szacunkowe ceny możecie sprawdzić tutaj. Poza sezonem jest tanio, chyba że doliczycie dodatkowe ubezpieczenie, które wybraliśmy z obawy przed ‘włoskim stylem jazdy”.

Parkowanie w Apulii

Będąc za granicą warto zastanowić się dwa razy, czy możemy w danym miejscu zaparkować. Dla ułatwienia opisujemy co oznaczają wybrane strefy parkowania we Włoszech. 

Żółte linie

Żółte linie oznaczają bezpłatne miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych, samochodów dostawczych lub są zarezerwowane tylko dla mieszkańców.

Niebieskie linie

Płatne miejsca parkingowe (parcheggio a pagamento). Za miejsce trzeba zapłacić w parkometrze, najlepiej jest mieć przy sobie monety, bo we Włoszech wiele parkometrów nie obsługuje kart płatniczych.

Białe linie

Bezpłatne miejsca parkingowe (parcheggio gratuito). Zawsze należy jednak sprawdzić znaki i upewnić się czy nie są to miejsca, np. wyłącznie dla mieszkańców. 

Różowe linie

Bezpłatne miejsca parkingowe dla kobiet w ciąży lub mam z małymi dziećmi. 

Pociąg z lotniska do Bari

Najszybciej z lotniska do centrum Bari (bez wynajmowania samochodu) dostaniecie się pociągiem, który kursuje co 45 minut i jedzie jedynie 17 min. Do peronu trzeba dojść, co zajmie ok 10 minut, ale droga jest dobrze oznaczona. Koszt biletu to 5 EUR.

Bus z lotniska do Bari

Airport Shuttle Bus – prowadzony przez firmę Autostradale autobus kursuje co pół godziny z lotniska do głównego dworca kolejowego w Bari. Koszt to 4 EUR, a autobusy odjeżdżają z przodu terminala odlotów.

Lokalny autobus – najtańszy sposób dostania się do centrum Bari. Należy wsiąść do autobusu nr 16, który przejeżdża przez lotnisko, a jego kurs kończy się na Piazza Moro. Pierwszy autobus odjeżdża o godz. 5.10, ostatni o godz. 22:33 i kosztuje 1 EUR w jedną stronę. Pełny harmonogram znajdziecie tutaj.

Taksówka z lotniska do Bari

Taksówki są dostępne 24 godziny na dobę i nie powinny kosztować więcej niż 20 € za przejazd do centrum Bari. Zawsze jednak starajcie się dowiedzieć jaka jest stawka u kierowcy i ustalcie kwotę z góry, a także korzystajcie z renomowanych firm usługowych (EuroTaxi, Radiotaxi lub Taxi Apulia).

Noclegi

Sprawdzajcie Airbnb oraz Booking.com po najatrakcyjniejsze opcje noclegowe. Skorzystajcie z naszego rabatu na nocleg w Airbnb!

sway the way apulia bari 29

Zwiedzanie Bari

Bari Vecchia

Bari Vecchia, czyli stare miasto, to najlepsze miejsce na spacer. W dniu naszego przylotu (wtorek) było praktycznie puste (pamiętajcie, że my byliśmy poza sezonem), ale już w sobotę tętniło życiem. Spacerując po starym mieście zobaczcie koniecznie Bazylikę San Nicola, Katedrę San Sabino oraz Zamek Svevo.

Bazylika San Nicola

Romańska bazylika uważana za symbol miasta i jeden z najcenniejszych zabytków architektury romańskiej we Włoszech. To tutaj została pochowana królowa Bona. Pomnik grobowy królowej Bony powstawał w latach 1589-1593 na zamówienie i z funduszy jej córki Anny Jagiellonki.

Katedra San Sabino

Choć katedra San Sabino nie jest tak słynna jak Bazylika San Nicola, jest nadal przepiękna i zdobi ją pokaźna rozeta. 

Zamek Normanno-Svevo

Ten starożytny zamek, pierwotnie zbudowany przez Normanów w XII wieku, jest jedną z najciekawszych fortec w Apulii i fascynującym przykładem średniowiecznego budownictwa. To w nim wychowywała się królowa Bona. 

Promenada Lungomare 

W Bari koniecznie trzeba się też przejść deptakiem wzdłuż wybrzeża z widokiem na port. Odetchnijcie patrząc na niebiesko-białe łodzie rybackie kołyszące się na wodzie i na horyzont, szczególnie wyjątkowy w czasie złotej godziny.

sway the way apulia bari 51

Restauracje

W Bari koniecznie musicie spróbować orecchiette – makaronu przypominającego uszka, serwowanego w przeróżnych wersjach – w sosie pomidorowym, z liścmi brokułu czy owocami morza. Spacerując uliczkami miast na Południu Włoch często zobaczycie gospodynie robiące makaron lub już gotowy, schnący na zewnątrz. Tak jak w innych regionach Włoch i tu pizza jest zawsze dobrym wyborem. Gdzie zjeść w Bari? 

Risto-Pazzeria Dregher

Pizza – pyszna, prawdziwa i w bardzo przystępnych cenach. Za margheritę zapłacicie tutaj 4 EUR, a za 6 EUR zjecie pizzę na tak zwanym wypasie! 

Le Nicchie

Apulijskie orecchiette oraz pyszne owoce morza bez problemu zamówicie w Le Nicchie. Bardzo smacznie. 


sway the way apulia bari 17

Doświadczajcie z nami!

Relacjonowali Wam: Julia i Przemysław

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *