Strasburg co zobaczyć? | 6 top miejsca, atrakcje, zwiedzanie

Alzacja to kraina winem płynąca, w miasteczkach której można poczuć się jak w bajce. To rejon Francji z niezwykle burzliwą historią, zlokalizowany między Niemcami, Szwajcarią i francuską Lotaryngią. Wielokrotnie przechodziła z rąk francuskich do niemieckich i odwrotnie, dlatego te dwie kultury widocznie się tutaj przenikają. 

Przykłady? Język Alzacki, który zdecydowanie brzmi jak niemiecki. Architektura, niezwykle urokliwa i również bardzo niemiecka. Czy kuchnia i sztandarowa potrawa Alzacji – tarte flambee, po niemiecku flammkuchen, która oznacza “pieczona na ogniu”. Tarte flambee to placek przypominający pizzę, podawany ze śmietaną, serem, cebulą i boczkiem. Brzmi dziwnie, lecz smakuje naprawdę dobrze! 

Będąc w Alzacji nie można nie odwiedzić największego miasta w tym rejonie – Strasburga. Tak jak cały region, to popularna turystycznie lokalizacja wśród pasjonatów wina i dobrej kuchni. 

Dzisiaj piszemy o tym co warto zobaczyć w Strasburgu. Sprawdźcie też post o najsmaczniejszym jedzeniu, a także o Szlaku Winnym!

Informacje organizacyjne

Loty

W Strasburgu znajduje się port lotniczy, ale nie latają na niego żadne budżetowe linie. Bardzo prawdopodobne jest więc, że wylądujecie w Bazylei, na lotnisku EuroAirport Bazylea-Miluza-Fryburg. To lotnisko położone na granicy trzech krajów – Francji, Niemiec oraz Szwajcarii. Dlaczego to istotne? Chociażby dlatego, by pilnować z jaką siecią łączymy się po wylądowaniu. Jeśli będzie Szwajcarska, transfer danych czy połączenie może nas sporo kosztować.

Wypożyczanie samochodu

Tak jak wyżej pisaliśmy, lotnisko w Bazylei znajduje się na granicy. Rezerwując samochód, warto wybrać Francuską stronę jego wypożyczenia, bo jest zdecydowanie taniej, niż systemowe wybory Niemieckie czy Szwajcarskie. Wystarczy, że szukając samochodu zamiast Bazylei, wpiszecie Miluzę (Mulhouse – Basel) jako miejsce odbioru. Jeśli będziecie poruszać się jedynie po Francji, ubezpieczenie będzie tańsze. Gdy będziecie chcieli odwiedzić też np. Niemcy, należy dopłacić.

Autostrady

Autostrady w Alzacji są bezpłatne, jest to jedyny taki region we Francji. Ma to związek ze wspomnianą wcześniej burzliwą historią regionu, ale co najważniejsze, nie musicie się martwić opłatami.

Parkingi w Strasburgu

Parkowanie w centrum miasta jest drogie. Jeszcze droższe jest jeśli chcemy zaparkować na dłużej niż 4 godziny. Wtedy naliczana jest niebotyczna kwota, bez względu na dodatkowy czas parkowania. Warto korzystać z publicznego środku trasportu, którego połączenia są bardzo dobrze rozwinięte. 

Zwiedzanie 

Grande île

Zabytkowe śródmieście Strasburga, czyli Grande île zostało w 1988 roku wpisane przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Budynki w historycznym centrum pokazują mieszankę wpływów francuskich i niemieckich i sprawiają, że czujecie jednocześnie wiejską gościnność i wielokulturowy urok.

Przechadzając się po uliczkach centrum, natrafić można na wiele wspaniałych kawiarni czy restauracji. Nie ma innej opcji niż zatrzymać się na pyszną sałatkę czy tarte flambee oraz kieliszek alzackiego wina.

La Petite France 

Jednym z najpiękniejszych miejsc w okolicy jest dzielnica La Petite France – Mała Francja. Skąd ta nazwa? Wzięła się od szpitala dla cierpiących na “chorobę francuską” czyli kiłę… Chodź pochodzenie nazwy dzielnicy jest mało romantyczne, La Petite France na pewno Was zauroczy! 

Katedra Najświętszej Marii Panny

Katedra Najświętszej Marii Panny w Strasburgu to cenny przykład średniowiecznej architektury, łączącej cechy późnego romanizmu, z wczesnym gotykiem francuskim i dojrzałym gotykiem niemieckim.

Co jest dość zaskakujące, katedra ma tylko jedną wieżę, mimo planowanych dwóch, a asymetryczna budowa zdecydowanie dodaje jej uroku. Na taras widokowy na wieży katedry można wejść, ale nie zawsze, warto to wcześniej sprawdzić. W środku katedry znajduje się renesansowy zegar astronomiczny. Jest jednym z największych na świecie i mierzy aż 18 metrów.

Park l’Orangerie

Co jest bardzo ciekawe, bocian jest symbolem Alzacji. Znajdziecie go na większości pamiątek oraz… w Parku l’Orangerie. Ten wielki i bardzo zadbany park jest domem dla wielu bocianów, które latają nad Waszymi głowami co dosłownie kilka sekund! To wspaniałe miejsce na spacer czy piknik.

Plac Kleber

Plac Kleber, to największy plac w Strasburgu. Na środku znajdziecie pomnik  Jean-Baptiste Klebera – francuskiego utalentowanego generała z czasów rewolucji. To dobry rejon na zakupy. Wokół placu znajduje się bowiem wiele sklepów. 

Parlament Europejski

Dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, Strasburg to siedziba m.in. Rady Europy, oraz Parlamentu Europejskiego. Jeśli chcecie zobaczyć budynek Parlamentu, zachęcamy do wybrania się na rejs łódką po kanałach. W ten sposób zobaczycie miasto z zupełnie innej perspektywy! Koszt rejsu to 13,50 EUR.

Zobaczcie vlog ze Strasburga:

Doświadczajcie z nami!

Relacjonowali Wam: Julia i Przemysław

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *