Wizy do USA | Informacje praktyczne

Wycieczka do USA była zdecydowanie jedną z najciekawszych dotychczas. Tak daleko od domu jeszcze nigdy nie byłem!

O doświadczeniach na miejscu opowiem Wam w następnych postach, dzisiaj natomiast poruszę kilka spraw organizacyjnych, gdyż sama lokalizacja wiążę się oczywiście z formalnościami.

Najważniejszym dokumentem jest wiza. W tym zakresie postanowiłem wesprzeć się doświadczeniem firmy wecotravel, która zdecydowanie ułatwiła cały proces. Moje zadanie sprowadziło się do uzupełnienia tabeli z danymi na stronie wecotravel i udania się do konsulatu USA w Warszawie.

Zaproszenie dostaje się na konkretną godzinę, przez co w teorii trzeba wziąć poprawkę na minimum godzinną kolejkę przed wejściem.

W praktyce jednak godziny są orientacyjne i nic się nie stanie, jeśli będziecie pół godziny później. Wizyta w ambasadzie to generalnie jedna wielka kolejka podzielona na kilka mniejszych.

Czekacie przed wejściem, deponujecie rzeczy osobiste (w tym telefon) i idziecie do następnej kolejki. Czekacie w kolejce po naklejkę na paszport i idziecie do następnej kolejki.

Czekacie w kolejce do pierwszego okienka, gdzie w zasadzie się przedstawiacie i idziecie do następnej kolejki. Wypatrujecie biura konsula, bo przecież konsul musi mieć wypaśne biuro, prawda?

I wtedy czekając w ostatniej kolejce orientujecie się, że żadnego biura nie będzie. Spotkanie z konsulem przypomina bardziej wizytę na poczcie. Wokół wielkiej poczekalni znajduje się kilkanaście “okienek”, za którymi siedzą pracownicy ambasady.

Po wyświetleniu Waszego numerka podchodzicie do odpowiedniego stanowiska, a cała rozmowa nie trwa dłużej niż kilka minut. Pracownicy ambasady są amerykanami raczej niezgrabnie mówiącymi po polsku, przez co cała sytuacja jest wręcz sympatyczna.

Proces jest dość hurtowy, ale ciężko się dziwić, skoro w samej poczekalni siedziało ze mną kilkadziesiąt osób.

Jak wygląda proces ubiegania się o wizę? Jeżeli nie będziecie korzystać z usług firmy pośredniczącej, warto zapoznać się z całym procesem aplikowania o wizę. Poniżej znajdziecie informację jak wygląda to krok po kroku:

Krok 1: Na wstępie radzę Wam zapoznać się z rodzajami wiz, o które można aplikować. Wizy dzielimy na imigracyjne i nieimigracyjne. Te pierwsze przeznaczone są dla osób posiadających najbliższych członków rodziny na terenie USA, stałych rezydentów oraz tzw. wizy ‘narzeczeńskie’. Wizy nieimigracyjne przeznaczone są dla każdego kto nie zamierza na stałe osiedlić się w Stanach.
Szczegółowe rodzaje wiz nieimigracyjnych opisane są tutaj.

Krok 2: Uiszczenie opłaty wizowej. Koszty poszczególnych wiz rozpisane są w tabeli.
Bardzo czytelną instrukcję dokonania opłaty znajdziecie tutaj.

Krok 3: Wypełnienie wniosku wizowego.

Krok 4: Założenie profilu w systemie aplikacji.
To początek procesu wyznaczania terminu rozmowy z konsulem. Wymagany jest:

  • numer paszportu
  • numer opłaty wizowej z Banku Pocztowego lub z innego sposobu płatności
  • 10-ciocyfrowy numer kodu kreskowego z wniosku wizowego
Po zgromadzeniu tych danych należy wybrać typ wizy, wprowadzić dane personalne, dodać osoby towarzyszące w podróży (jeśli takie są), wybrać miejsce odbioru dokumentów, potwierdzić numer opłaty wizowej oraz wybrać dzień i godzinę spotkania z konsulem.

Krok 5: Spotkanie z konsulem. Należy zabrać ze sobą:

  • wydruk potwierdzenia daty umówionej rozmowy
  • wydruk strony potwierdzającej złożenie formularza o wizę
  • zdjęcie, jeżeli nie zostało wgrane do formularza o wizę lub jeżeli nie spełnia wymaganych kryteriów
  • ważny paszport i poprzednie paszporty
oraz dodatkowe dokumenty zgodne z kategorią wizową:

Krok 6: Jeśli wiza zostanie przyznana, paszport z wizą będzie można otrzymać na dwa sposoby:
  • za dodatkową opłatą w wysokości 24 złotych, paszport może być dostarczony przez kuriera TNT pod adres wskazany podczas umawiania terminu rozmowy lub
  • bez dodatkowej opłaty paszport będzie można odebrać w punkcie odbioru dokumentów wybranym przez Państwa podczas umawiania terminu rozmowy.

W moim przypadku paszport został dostarczony do punktu TNT w Łodzi, co było wyjątkowym udogodnieniem, gdyż punkt znajdował się blisko mojego domu.

Cały proces wyrabiania wizy trwa ok 3 tygodni, ale warto wziąć zapas czasowy i przyjąć miesiąc na zrealizowanie spraw organizacyjno-wizowych. Z uwagi, że leciałem do USA na wydarzenie biznesowe, dostałem wizę typu biznes na 10 lat!

Z pewnością wykorzystam to do typowo turystycznego zwiedzania USA w niedalekiej przyszłości!

Linki:
  • Wecotravel
  • Pełne informacje na temat procesu aplikowania o wizę znajdziecie: tutaj

Relacjonował Wam: Przemysław

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *