Drezno, nazywane perłą baroku, to przepiękne miasto malowniczo położone nad rzeką Łabą. To bardzo popularna destynacja na city break. Nic dziwnego, to miasto zlokalizowane blisko naszej zachodniej granicy i świetna alternatywa dla Berlina. Co więcej czaruje również rejonami pobliskimi, bajkowo nazwanymi Krainą Łaby.
Drezno i Kraina Łaby
Drezno wraz z Krainą Łaby to idealne małżeństwo łączące to, co w odkrywaniu nowych miejsc najpiękniejsze. Monumentalne miasto z licznymi zabytkami, a także alternatywną dzielnicą Neustadt oraz zielone krajobrazy, wzgórza porośnięte winoroślami, winnice zapraszające na degustację i czarująca Miśnia. Dla aktywnych to równie wspaniała opcja podróżnicza. Znajdziecie tu Saksoński Pieszy Szlak Wina, pojeździcie rowerami, a wieczorem odpoczniecie z kieliszkiem dobrego wina w ręku.
Ale hola hola, to tylko wstęp! Chcecie wiedzieć więcej? Zapraszamy do czytania naszego przewodnika po Dreźnie i Krainie Łaby: Drezno najlepsze atrakcje 🙂
Agenda
Informacje organizacyjne
Dojazd
Do Drezna spokojnie możecie wybrać się samochodem. To zdecydowanie akceptowalna odległość na road trip, na który my właśnie się zdecydowaliśmy. Dojazd z Łodzi zajął nam 5h, z Warszawy dojedziecie w ok. 6h, z Gdańska w ponad 7h, a z Poznania natomiast dojazd zajmie jedynie ok. 4h.
Oczywiście zdecydować możecie też się na lot, ale na ten moment nie widzimy lotów bezpośrednich i nam jednak w czasach pandemii jazda samochodem wydała się pewniejsza.
Nocleg
W Dreźnie, podobnie jak w innych dużych miastach nie brakuje dobrych hoteli. My spaliśmy w Vienna House QF zlokalizowanym na Neumarkt i musimy napisać, że bardzo chwalimy sobie pobyt w tym hotelu. Lokalizacja jest genialna, w pobliżu top atrakcji, pokoje są przestronne, a śniadania wyborne. Godzina spędzona na delektowaniu się śniadankiem to był nasz codzienny (w trakcie 2 nocnego pobytu :D) rytuał w trakcie szalonego zwiedzania. Jeśli wolicie jednak spanie w apartamencie, zawsze polecamy Wam korzystanie z serwisu Airbnb lub booking.com.
Parkingi
Parkowanie w Dreźnie do najłatwiejszych nie należy, dlatego przydatna okazać się może ta mapka z parkingami w mieście, a także lista z informacją o wolnych miejscach parkingowych.
Karta turystyczna
Zwiedzać trzeba z głową i przedsiębiorczo 😀 Jesteśmy zdania, że jeśli można zaoszczędzić, czemu nie? I tutaj wkracza Dresden City Card, Dresden Regio Card i Dresden Museums Card, czyli karty upoważniające do bezpłatnego wstępu, zniżek do najciekawszych atrakcji i/lub transportu publicznego. W 2023 roku cena karty na jeden dzień wyniesie 20,00 €.
Zwiedzanie
Drezno atrakcje
Zwinger
Zwinger, czyli późnobarokowy zespół architektoniczny to obok kościoła Frauenkirche najsłynniejszy symbol Drezna. Zwinger został zbudowany etapowo w latach 1709–1732 na na zlecenie Augusta II Mocnego, elektora Saksonii, który w 1697 roku został wybrany na króla Polski. Początkowo Zwinger pełnił funkcję oranżerii, z czasem jednak został wykorzystany do przechowywania i prezentowania wartościowych eksponatów.
Dużą część z nich stanowi kolekcja historycznych wyrobów porcelanowych, w których obecna jest porcelana chińska, japońska, a także koreańska sprzed wielu stuleci oraz słynne w całych Niemczech wyroby z Miśni.
Co jest bardzo ciekawe, w Europie technologia produkcji porcelany została wynaleziona właśnie w Dreźnie na początku XVIII wieku przez Ehrenfrieda Walthera von Tschirnhausa oraz Johanna Friedricha Böttgera. Porcelanę wyrabianą w Saksonii nazywano „białym złotem”, ponieważ zastępowała złoto jako królewski podarunek.
W Zwingerze znajduje się też Rüstkammer – zbrojownia, w której oglądać można historyczne pancerze, broń palną oraz oranżeria, w której podziwiać można wiele gatunków egzotycznych roślin, sprowadzonych do Zwingeru przez króla Augusta II Mocnego.
Zwinger to również siedziba Galerii Obrazów Starych Mistrzów. Jej powstanie datuje się na rok 1560, gdy August, założył tu skarbiec. Przełomowym okresem natomiast były czasy panowania Augusta II i Augusta III z dynastii Wettynów, którzy zakupili liczne dzieła sztuki, a także sprowadzili m.in. 70 obrazów z Galerii Cesarskiej w Pradze i 268 obrazów z Galerii Dux. Jednym z najważniejszych wydarzeń było nabycie obrazu Madonny Sykstyńskiej namalowanego przez Rafaela. Galeria Drezdeńska mieści też dzieła takich twórców jak Tycjan, Rembrandt czy Rubens oraz okazałą kolekcję rzeźb.
Najstarsze muzeum na terenie Zwingera – Salon Matematyczno-Fizyczny jest dzisiaj jednym z najistotniejszych na świecie muzeów prezentujących zabytkowe instrumenty naukowe.
Koszt wstępu to 14 EUR, a bilet upoważnia do zwiedzania wszystkich wystaw oraz Galerii Obrazów Starych Mistrzów. Top tip! W poniedziałki Zwinger, podobnie jak wiele muzeów w Niemczech jest zamknięty dla odwiedzających.
Zamek Rezydencyjny
Nieopodal Zwingera, mieści się Zamek Rezydencyjny lub Rezydencja Wettynów w Dreźnie, czyli po niemiecku Residenzschloss. Został wzniesiony w stylu renesansowym w XV stuleciu, ale później był wielokrotnie przebudowywany. Do roku 1918 służył jako siedziba rządu. Ten światowej sławy skarbiec zrobił na nas wielkie wrażenie.
Muzeum jest podzielone na dwie strefy stałej wystawy o różnym charakterze: Historyczne Zielone Sklepienie i Nowe Zielone Sklepienie. Kolekcje są niesamowicie imponujące. Udostępnione do oglądania w Nowym Zielonym Sklepieniu dzieła drezdeńskiego nadwornego jubilera Dinglingera oszałamiają ilością detali, precyzją i bijącym od nich blaskiem. Oglądać można też np. „Drezdeński Zielony Diament”. W Zamku znajduje się również Komnata Turecka, która jest częścią drezdeńskiej zbrojowni.
Zamek otwarty jest od poniedziałku do niedzieli z wyjątkiem wtorku. Bilet do Nowego Zielonego Sklepienia, Komnat Tureckich, Gabinetu Miedziorytów i Gabinetu Numizmatycznego oraz aktualnych Wystaw Czasowych to 14 EUR, natomiast bilet wstępu do Historycznego Zielonego Sklepienia to 12 EUR. Bilety można też kupić w przedsprzedaży tutaj.
Orszak Książęcy (Fürstenzug)
Przepięknie prezentuje się mozaika ścienna znajdująca się na zewnątrz kompleksu Zamku Królewskiego. Panorama o długości 330 stóp to największy porcelanowy mural na świecie! Mozaika przedstawia paradę Saksońskich książąt i królów z dynastii Wettynów i około 50 innych osób (znanych uczonych, naukowców, rzemieślników, dzieci, jak również zwierzęta – oprócz koni pojawiają się również dwa charty.
Oryginalny mural został namalowany w 1876 roku przez artystę Wilhelma Walthera dla uczczenia 800-lecia dynastii Wettynów. Jednak pod koniec XIX wieku kolor zaczął blaknąć.
Aby uczynić go odpornym na warunki atmosferyczne, oryginalny obraz został pokryty 25 000 płytek ceramicznych ze słynnej fabryki porcelany w Miśni. Co zadziwiające, mozaiki przetrwały bombardowanie w 1945 roku.
Opera Sempera
Jak już piszemy o drezdeńskich perełkach, musimy też wspomnieć o Operze Sempera. Zaprojektowana przez Gottfrieda Sempera w stylu włoskiego renesansu, wielokrotnie płonęła, a zupełnie zburzona została w 1945 roku. Jak wiele drezdeńskich budowli, została wiernie odrestaurowana i dzisiaj, oprócz oglądania oper, można ją też zwiedzać.
Koszt wstępu to 10 EUR, a więcej informacji znajdziecie tu.
Kościół Marii Panny w Dreźnie (Frauenkirche)
Jak już trochę wcześniej wspomnieliśmy, nasz nocleg zlokalizowany był na placu Neumarkt. Na tym samym placu położony jest jeden z dwóch (oprócz Zwingera) najsłynniejszych symboli Drezna, Kościół Marii Panny, po niemiecku Frauenkirche. Ten barokowy kościół został zbombardowany w 1945 roku. W czasach NRD Frauenkirche był ruiną, a jego rekonstrukcję rozpoczęto dopiero po upadku Muru Berlińskiego. Trwającą w latach 1994–2005 odbudowę pomagały sfinansować Dresdner Bank, towarzystwa miłośników miasta oraz indywidualni darczyńcy z całego świata.
Dzisiaj, Frauenkirche jest symbolem Drezna, widocznym na każdej pocztówce i upamiętniającym tragizm czasów wojennych, będący jednocześnie symbolem pojednania. Zwiedzanie wnętrza jest bezpłatne, natomiast po wejściu na kopułę kościoła podziwiać można przepiękną panoramę miasta. Koszt to 8 EUR.
Park Großer Garten
To trochę taki lokalny Central Park. Großer Garten zaprojektowano w stylu barokowym i jest to największy park w mieście. W centrum parku znajduje się pałac według projektu Johanna Georga Starcke wybudowany około 1680 roku. To naprawdę przepiękny park, idealny na spacery, pikniki czy poranny jogging.
Na obrzeżach parku znajduje się ogród zoologiczny i ogród botaniczny oraz Szklana Manufaktura Volkswagena.
Bulwary i łąki nad Łabą
Drezno to nie tylko starówka, to także bulwary i łąki nad Łabą. Co roku dużo się tu dzieje i tak np. w tym roku nad brzegiem rzeki odbywają się Nadłabskie Noce filmowe czy sesje jogi! My niestety nie załapaliśmy się na zbyt dobrą pogodę, a żałujemy, bo planowaliśmy też wybrać się na Drezdeńskie Wyspy Kultury 2020, w trakcie których od lipca do września w śródmieściu na scenach open air można oglądać występy artystów. Warto śledzić aktualne wydarzenia w mieście i korzystać z ciekawych akcji.
Neustadt
Alternatywne Neustadt to bardzo klimatyczna dzielnica w Nowym Mieście. To tutaj można się poczuć trochę jak w Berlinie – zamieszkana jest przez obcokrajowców, hipsterów, hippisów i studentów. Nic więc dziwnego, że Neustadt ożywia się nocną. Znajdziecie tu graffiti, street art, wiele klubów, pubów, ale też interesujących knajpek i sklepiki z niestandardowym asortymentem.
Raz do roku odbywa się tu festyn BRD (niem. Bunte Republik Neustadt), czyli impreza Kolorowej Republiki Neustadt. Na ulicach można oglądać występy na żywo, spotkać artystów i wziąć udział w przeróżnych atrakcjach.
Jeśli macie ochotę, możecie zdecydować się na spacer po najciekawszych muralach w okolicy.
Kraina Łaby
Myślimy, że trochę smutno byłoby przyjechać do Drezna i choć jednego dnia nie spędzić na odkrywaniu terenów pobliskich.
Aktywnie
Kraina Łaby to niezwykle malowniczy, zielony rejon idealny do uprawiania sportów i jednocześnie małej rozpusty. Saksonia bowiem porośnięta jest winoroślami i w okolicy znajduje się wiele świetnych winnic. Możecie połączyć przyjemne z aktywnością fizyczną i wybrać się na trekking po Saksońskim Pieszym Szlaku Wina, albo wycieczkę rowerową. Tutaj znajdziecie 12 propozycji tras rowerowych, a tutaj 10 propozycji tras pieszych.
Leniwie
Jeśli natomiast nie macie ochoty na ruch, jedźcie po prostu do jednej z winnic samochodem.
W okolicy znajduje się wiele dobrych winnic, my wybraliśmy się do najbardziej znanej winnicy Schloss Wackerbarth. Czy wiedzieliście, że Saksonia jest jedynym regionem w którym uprawiane są wyborne winogrona odmiany goldriesling? Możecie zdecydować się na degustację wina, zakupić wybrane butelki w winnicowym butiku oraz wspiąć się na tarasy winne i podziwiać zachód słońca.
Urokliwie
Zwiedzając Drezno, nie możecie pominąć Miśni. To miasteczko jak z obrazka, zlokalizowane bardzo blisko Drezna. W Miśni trzeba zobaczyć czarującą starówkę i Zamek Albrechtsburg górujący nad Łabą oraz odwiedzić najstarszą w Europie Manufakturę Porcelany.
Gdzie zjeść
Codo
Codo to knajpka z kuchnią wietnamską zlokalizowana w 3 miejscach w Dreźnie, m.in w Neustadt. Serwują zupy pho, bułki banh mi, dim sumy, curry, a także sushi. Ceny są umiarkowane, a porcje przyzwoite.
Aljonuschka
Rosyjska kuchnia w Dreźnie? W sumie czemu nie? Ogólnie byliśmy dość zdziwieni, że w wielu restauracjach w menu widniała soljanka. Może ktoś z Was wie czemu w Dreźnie ta zupa jest tak popularna? Wracając do Aljonuschka, zjecie tutaj tradycyjne potrawy rosyjskie podane w nowoczesnym wydaniu. Bliny, pierogi, barszcz i soljanka, a także rosyjskie lody na deser!
Vegan House
Vegan House to 100% wegańska, jak nazwa wskazuje, restauracja z urokliwym ogródkiem. Podają zdrowe, zielone miski pełne różnych dodatków, zupy z tofu, curry, gyozy i sałatki. Wszystko w atmosferze zen, z wonią sosu sojowego i przyjazną obsługą. Polecamy! Pamiętajcie jednak, że niestety nie zapłacicie tam kartą.
Sophienkeller
Jeśli natomiast macie ochotę spróbować tradycyjnej saksońskiej kuchni, wybierzcie się do Sophienkeller. Przyznamy szczerze, że choć jedzenie było dobrze przyrządzone, to jednak nie nasze smaki. Kuchnia azjatycka i włoska zawsze jest u nas na 1 miejscu. Niemniej jednak spróbowaliśmy i saksońskiej, bo jak można pojechać w nowe miejsce i nie posmakować czegoś lokalnego?!
Ratskeller
Głodni w Miśni? Polecamy Wam restaurację Ratskeller położoną na starym mieście. Mają obszerne menu i pozycje zarówno dla wegetarian i mięsożerców. Jedliśmy tu risotto z jajkiem poszetowym i ciekawie podane matjasy.
Macie jakieś ulubione miejsca w Dreźnie i Krainie Łaby? Piszcie w komentarzach!
Zapraszamy do oglądania naszego filmu o Dreźnie i Krainie Łaby:
Doświadczajcie z nami!
Relacjonowali Wam: Julia i Przemysław
dzięki za super wpis! 😉
Autor
A my dziękujemy za komentarz!
Super pomocne właśnie jesteśmy w Dreźnie 😄
Autor
Cieszymy się! 🙂