Co zobaczyć w Luksemburgu? | Top 14 atrakcje

Luksemburg to niewielki kraj w Europie Zachodniej, który przyciąga wielu Europejczyków jako świetne miejsce do pracy. Stolica Luksemburga jest bardzo biznesowa i, co jest bardzo ważne, wielojęzyczna. W całym kraju świetnie można porozumieć się w językach angielskim, niemieckim i francuskim. Do tego dochodzi kosmopolityczny klimat, wszechobecny porządek, wysokie wynagrodzenie minimalne i tolerancyjne nastawienie, czy np. bezpłatny transport publiczny i bardzo niskie koszty paliwa. No to już wiemy, wyprowadzać się można, ale jak jest z turystyką?

Okazuje się, że Luksemburg to także idealne miejsce na kilkudniowy city break. Zwiedzanie kraju zdecydowanie ułatwia niewielka powierzchnia – wszędzie jest blisko, w czasie krótkiego wyjazdu zwiedzić można większość z top atrakcji w kraju i stolicy. A jest co zwiedzać! Bo choć stolica Luksemburga jest bardzo biznesowa, nie brakuje tu przepięknych widoków, fotogenicznych budynków, czy miejsc dla koneserów sztuki.

Pozostała część kraju natomiast zachwyca zielonymi krajobrazami, tarasami winnymi i… zamkami! Luksemburg w końcu nazywany jest krajem zamków, nigdzie indziej na tak małej powierzchni, nie znajdziecie ich tak wielu.

Brzmi ciekawie? Chętnie zdradzimy jeszcze więcej! Zapraszamy do czytania posta o najlepszych atrakcjach w Luksemburgu 🙂

Informacje organizacyjne

Dojazd do Luksemburga

Podróż do Luksemburga do najkrótszych nie należy. Z centrum Polski trzeba liczyć jakieś 1200 km. Jeśli roadtrip to coś, do czego Was ciągnie, zachęcamy. Po drodze zahaczyć można np. o przepiękne Drezno (o którym więcej tutaj), zatrzymać się na nocleg pod granicą i później już pełnią sił zwiedzać Luksemburg. Dokładnie tak zrobiliśmy my. 

Oczywiście zdecydować możecie też się na lot. Bezpośrednio do Luksemburga lata LOT i Luxair. Z lotniska do centrum miasta dojedziecie autobusem numer 16 lub 29.

Transport publiczny

Od 1 marca 2020 Luksemburg jest pierwszym krajem na świecie, który wprowadził bezpłatny transport publiczny. Obowiązuje to zarówno w mieście, jak i połączeniach międzymiastowych, z wyjątkiem I klasy. Wspaniałe, prawda?!

Parkingi

Koszty parkowania w stolicy są bardzo wysokie, w szczególności na parkingach blisko centrum. Obowiązuje obszerna strefa płatnego parkowania, o czym więcej przeczytacie tu. Na obrzeżach znajdują się parkingi Park & Ride, na większości których parkowanie jest bezpłatne. Na tej stronie możecie obejrzeć aktualne obłożenie parkingów w mieście.

Nocleg

W Luksemburgu znajdziecie ciekawe opcje noclegowe. W samej stolicy dobrą bazą wypadową będzie Hotel Simoncini, zlokalizowany tuż przy placu Guillaume II. W okolicach Mozeli natomiast polecamy Hôtel de l’Ecluse zlokalizowany tuż przy rzece. 

Jeśli wolicie jednak spanie w apartamencie, zawsze polecamy Wam korzystanie z serwisu Airbnb lub booking.com.

Karta turystyczna

W Luksemburgu zwiedzanie to przyjemność. Nie dość, że transport publiczny jest bezpłatny, to skorzystać jeszcze możecie z Luksemburskiej Karty Turystycznej (LuxembourgCard).

Z kartą macie dostęp do wielu zniżek i bezpłatnych wstępów, np. do City Museum i Kazamat w stolicy, czy Zamku Vianden lub Bourscheid. Możecie też nabyć digitalową wersję pobierając bezpłatną aplikację w App Store lub Google Play i ułatwić sobie zwiedzanie tworząc plan podróży.

Koszt karty na 1 dzień to 13 EUR , dwudniowa karta kosztuje 20 EUR, a trzydniowa 28 EUR (cena nie uległa zmianie od 2020 roku i na rok 2023 nadal będzie taka sama).

Zwiedzanie

Miasto Luksemburg

Nasz przewodnik zaczynamy od stolicy, czyli Luksemburga. Możecie nie wiedzieć, że nazwa kraju to faktycznie Wielkie Księstwo Luksemburga i jednocześnie ostatnie księstwo na świecie! 

Głową Państwa jest tutaj Wielki Książę, który powołuje rząd z premierem na czele. Luksemburg jest krajem bardzo progresywnym. Premier Luksemburga Xavier Bettel poślubił swojego partnera i jest aktualnie jedynym szefem rządu wśród Państw Unii Europejskiej, który oficjalnie żyje w homoseksualnym związku. 

Musimy przyznać, że ten tolerancyjny klimat jest bardzo odczuwalny. Brakuje tu nieprzyjaznych spojrzeń. Prawda jest taka, że czuliśmy się tu jak w domu! Cały kraj, a w szczególności stolica w Luksemburgu bardzo nas zauroczyła. Mimo tego, że jest pełna kontrastów, całość w magiczny sposób idealnie ze sobą współgra, co zobaczycie, przechadzając się po mieście.

Chemin de La Corniche

Miasto Luksemburg jest podzielone na poziomy – dolne miasto i górne miasto. Chemin de la Corniche to trasa widokowa nazywana najpiękniejszym balkonem w Europie. Biegnie wzdłuż doliny Alzette na wałach obronnych – zbudowanych przez Hiszpanów i Francuzów w XVII wieku. Stąd rozpościera się magiczny widok na dolne miasto (dzielnicę Grund) i płaskowyż Rham.

Świetnym sposobem na doświadczenie wyjątkowych widoków w mieście, zarówno z Chemin de La Corniche, jak i innych kluczowych miejsc, jest wzięcie udziału w spacerze po wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO fortyfikacjach i zabytkowych dzielnicach Luksemburga. Spacer nazwany Wenzel Walk przechodzi przez najbardziej malownicze punkty w mieście, a więcej szczegółów wraz z mapką znajdziecie tu.

Kazamanty Bock

Kazamanty Bock, czyli podziemny system obronny składający się z kilometrów tuneli, jest dziś jednym z najważniejszych miejsc turystycznych w Luksemburgu. Kazamaty powstawały od XVII wieku, gdy Luksemburg był pod panowaniem hiszpańskim. Dzięki nim zyskał miano Gibraltaru Północy

Mury obronne i imponujące historyczne Stare Miasto cieszą się międzynarodową renomą: w 1994 roku UNESCO wpisało je na Listę Światowego Dziedzictwa.

Niestety Covid pokrzyżował nam plany i nie mogliśmy zobaczyć ich od środka. Normalnie koszt wstępu to 7 EUR, z LuxembourgCard bezpłatny.

Winda Pfaffenthal

Dolne i Górne miasto łączy panoramiczna winda Pfaffenthal, którą każdy może się bezpłatnie przejechać. Udostępniona jest zarówno dla pieszych jak i rowerzystów. Przejażdżka szklaną windą gwarantuje świetne widoki, po wjechaniu na wysokość 71 m przed oczami ukazuje się zarówno dzielnica Kirchberg jak i urokliwy Grund.

Grund

Grund – stara dzielnica Luksemburga, przez którą przepływa rzeka Azlette. To jednocześnie miejsce, gdzie znajdziecie wiele restauracji, barów i butików. Tu także odnajdą się fani życia nocnego.

Kirchberg

Kirchberg, czyli jedna z dzielnic Luksemburga, która słynie z nowoczesnej architektury. To tutaj znajduje się Mudam – Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Filharmonia, nowoczesne rzeźby i sztuka w miejscach publicznych. 

W sąsiedztwie znajduje się też jedna z kilku siedzib Unii Europejskiej. Mieszczą się tu również Europejski Trybunał Sprawiedliwości, Europejski Bank Inwestycyjny i Europejski Trybunał Obrachunkowy.

Schlaiffmillen

Schlaiffmillen to dom artystów, zlokalizowany wzdłuż rzeki Alzette, który jest ostoją, miejscem pracy i inspiracji dla twórców, których prace można oglądać w lokalnych galeriach sztuki. 

30 lat temu artyści przejęli starą fabrykę tkanin, za zgodą burmistrza miasta. Nieruchomości w stolicy są bardzo drogie, więc była to idealna sposobność, na stworzenie miejsca, gdzie mogliby spokojnie tworzyć i dzielić się pomysłami, opiniami, czy technikami pracy. Wspólnie dbają o to miejsce, które malowniczo położone jest tuż przy klifach i rzece Alzette. 

Atmosfera, która tu panuje jest naprawdę bardzo sprzyjająca. My mieliśmy okazję odwiedzić to miejsce i poczuć wyjątkową energię, która od niego bije. Zobaczyliśmy prace rezydujących twórców, a także po prostu porozmawialiśmy. Byliśmy zachwyceni, a od uśmiechania się rozbolały nas policzki!

Plac Guillaume II

Położony w centrum miasta i nieopodal Katedry Notre-Dame plac Plac Guillaume II to miejsce, które skupia przeróżne restauracje i bary. Tutaj też odbywają się cotygodniowe targi jedzenia czy kwiatów. Więcej przeczytacie tutaj.

Katedra Notre-Dame

Katedra Notre-Dame jest katedrą rzymskokatolicką. Pierwotnie był to kościół jezuicki, a jego kamień węgielny położono w 1613 roku. Kościół jest godnym uwagi przykładem późnogotyckiej architektury, ma również wiele elementów i ozdób renesansowych. W krypcie katedry znajdują się szczątki Wielkich Książąt i Wielkich Księżnych Luksemburga.

Pałac Wielkich Książąt 

Pałac Wielkich Książąt – oficjalna rezydencja Wielkich Książąt Luksemburga. Pałac ma niewątpliwie jedną z najpiękniejszych fasad w mieście (renesans flamandzki, XVI w.). Majestatyczne wnętrze można zwiedzać wyłącznie latem.

Lëtzebuerg City Museum

Muzeum Miejskie Lëtzebuerg, to muzeum, które ożywia ponad tysiącletnią historię stolicy. „The Luxembourg Story” to stała wystawa, która pokazuje rozwój miasta poprzez niezliczone oryginalne artefakty i modele, niektóre z nich zawierają animacje multimedialne. Muzeum Miejskie Lëtzebuerg mieści się w czterech zabytkowych budynkach, które zostały zbudowane między XVII a XIX wiekiem. Koszt wstępu to 5 EUR, z LuxembourgCard bezpłatny.

Wielkie Księstwo Luksemburga

Rejon Mozeli

Rzeka Mozela jest jedną z głównych rzek Luksemburga i tworzy naturalną granicę z Niemcami. Jadąc wzdłuż rzeki po stronie Luksemburskiej, na mapie widzimy granicę przebiegającą przez środek rzeki, a po jej drugiej stronie już Niemcy. Rejon Mozeli to bardzo malownicze, zielone tereny, pokryte tarasami winnymi i uroczymi miasteczkami. 

Remich

Rejon ten to kolebka win luksemburskich, głównie białych odmian, takich jak Riesling, Auxerrois i Pinot Gris i idealne miejsce do odwiedzenia jednej z winnic. My wybraliśmy się do rodzinnej winnicy Domaine Kox w miasteczku Remich. To w winnicy Kox spróbowaliśmy po raz pierwszy Crémants – luksemburskich win musowanych. Degustowane przez nas wina były wyśmienite, tworzone z pasją i zdecydowanie niszowe. Bardzo żałujemy, że nie można ich kupić w Polsce, bo nasze zapasy na pewno niebawem znikną. 

Region Mozeli jest znany jako cel kulinarny (oprócz winnic nie brakuje też tu świetnych restauracji), ale przyciąga również miłośników sportów. Po pierwsze i poniekąd najłatwiejsze jest wypożyczenie roweru i przejażdżka wzdłuż Mozeli – bajka! Ale to nie wszystko, bo można też skusić się na pływanie, czy narty wodne. A dla tych szukających wypoczynku, polecamy rejs po rzece.

Schengen

Czy wiedzieliście, że to właśnie w luksemburskim regionie Mozeli, w winiarskiej wiosce Schengen, w czerwcu 1985 roku podpisano traktat, który nosi jego nazwę? Porozumienie z Schengen jest jednym z najważniejszych porozumień w historii Europy – traktat przewidywał zniesienie wszystkich kontroli granicznych między 5 krajami europejskimi pod nazwą strefy Schengen. Aktualnie do strefy Schengen należy 26 państw!

Mullerthal

Nazywany często Małą Szwajcarią Luksemburga, region Mullerthal – lub Mëllerdall w języku luksemburskim – zawdzięcza swoją nazwę pagórkowemu krajobrazowi przypominającemu Szwajcarię. W 2016 roku powstał Natur- & Geopark Mëllerdall, chroniący dziedzictwo przyrodnicze i geologiczne.

Ramborn

Na tym wyjeździe po raz pierwszy poznaliśmy tajniki produkcji cydru, takiego prawdziwego, jak za dziada i pradziada. W farmie Ramborn przywrócili tradycję destylowania cydru i tym samym uratowali wiele okolicznych… jabłek. W ich ofercie znajduje się kilka odmian cydru, a także perry czy wino z pigwowca! Aktualnie Ramborn to jeden z top producentów niszowych cydrów w Europie, warto więc przyjechać tu na oprowadzanie po obiekcie i degustację. 

Kraj Zamków

Każdy, kto ceni zamki i pałace, pokocha Luksemburg. Odkryć można Dolinę Siedmiu Zamków w rejonie Guttland, a świetną opcją będzie zorganizowanie roadtripu, 25 km po Dolinie Siedmiu Zamków. Więcej na ten temat tutaj.

Vianden

Nam zamarzył się za to zamek w Vianden. Wystarczyło jedno spojrzenie na zdjęcia zamku wznoszącego się nad miasteczkiem i doliną rzeki Our i przepadliśmy. Zamek powstał najprawdopodobniej około wieku XI jako siedziba książąt Vianden. Później przeszedł pod panowanie Luksemburgów, a w 1977 roku zamek stał się własnością państwa, został odrestaurowany i udostępniony dla zwiedzających. Koszt wstępu to 8 EUR, z LuxembourgCard bezpłatny.

Gdzie zjeść 

Beet

Na początek wjeżdżają burgery w Beet. Wegańskie, w ciekawych zestawieniach smakowych i bardzo aromatyczne. Oczywiście serwują coś więcej, bo i sałatki i falafele, ale my wracaliśmy po burgery. 

Onesto

Chodzi za Wami włoskie? Ciao Pizza, pasta, gnocchi i inne tradycyjnie włoskie dania! W Trattorii Onesto zjecie autentycznie – miejsce prowadzone jest przez włochów, a jedzenie pychota!

Bazaar

A może by się tak wystroić i pójść w modne miejsce? Na drinka czy mezze wybierzcie się do Bazaar. Próbowaliśmy chałkę na słono, sałatkę z halloumi i awokado czy pieczoną cukinię. Uwaga! Podają świetne G&T, a menu dostępne jest tylko po zeskanowaniu kodu QR!

Koeppchen

Restauracja z przepięknym widokiem na Mozelę i tarasy winne? Koeppchen. Zjecie Tarte Flambee, grillowaną rybę czy miskę dobroci w stylu azjatyckim, No i do tego oczywiście wina luksemburskie. Jeśli dopisze Wam pogoda, koniecznie usiądźcie w ogrodzie!

Ancien Cinema Café-Club

Z zamku Vianden na pewno wyjdziecie głodni. Nieopodal znajduje się Ancien Cinema Café-Club prowadzony przez parę polaków! W menu znajdziecie przeróżne herbaty podawane w tradycyjnych polskich dzbankach. I finger foods lub pizzę czy schnitzela. We wnętrzu natomiast odbywają się pokazy filmów, koncerty i występy teatralne. 

Macie jakieś ulubione miejsca w Luksemburgu? Piszcie w komentarzach!


Zapraszamy do oglądania naszego filmu o Luksemburgu:

Doświadczajcie z nami!

Relacjonowali Wam: Julia i Przemysław

Komentarzy: 10

  1. Aneta
    10/04/2022 / 13:42

    Rewelacyjny blog. Pomogl nam w zaplanowaniu zwiedzania Luksembourgu.
    Bardzo dziekujemy!!!

    • Julia
      Autor
      07/06/2022 / 09:53

      Aneta, dziękujemy! <3

  2. KG
    07/07/2022 / 09:11

    Swietny artykul, dzieki !

    • Julia
      Autor
      12/07/2022 / 17:02

      Dziękujemy! 😌

  3. Ann
    07/02/2023 / 20:01

    Świetne podpowiedzi! Właśnie planujemy podróż. Pozdrawiam i dziękuję

    • Julia
      Autor
      07/02/2023 / 22:55

      Dziękujemy! 😌

  4. Dziadoszka
    22/02/2023 / 06:47

    Jeny, dzięki za ren wpis. Przede mną kilkutygodniowa delegacja do Luxa, będzie zwiedzane i jedzone 😍❤️

    • Julia
      Autor
      22/02/2023 / 10:58

      Ale Ci zazdrościmy! Chętnie byśmy się teraz znaleźli w Luksemburgu 🙃 Udanego zwiedzania! I pysznego jedzenia, pizza w Onesto is a MUST! 🤤🍕

  5. SueRae
    03/12/2023 / 18:47

    Dzięki za ten wpis, bardzo mi pomógł w robieniu prezentacji do szkoły. Genialny blog.

    • Julia
      Autor
      04/12/2023 / 07:08

      Bardzo nam miło, dla takich komentarzy tworzymy nasze treści! ♥️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *