Frankfurt nad Menem w 2 dni | Niemcy

Frankfurt nad Menem, jak sama nazwa wskazuje, to niemieckie miasto położone po obu stronach rzeki Men, u stóp gór Taunus. Jego centralna lokalizacja sprawia, że stanowi ważny węzeł komunikacyjny (z drugim pod względem liczby pasażerów lotniskiem w Europie). Ostatnimi laty, miasto to przejmuje od Londynu tytuł Finansowej Stolicy Europy. Jest także siedzibą trzech wielkich niemieckich banków oraz główną siedzibą Europejskiego Banku Centralnego. To jest głównym powodem, dlaczego przyjeżdża tutaj tak dużo… nie, nie turystów! Obcokrajowców w celach zawodowych. Okazuje się, że Frankfurt stał się miastem, w którym Niemcy stanowią aktualnie mniejszość narodową, bo zaledwie 48,8 procent ludności. A co z turystami? Frankfurt raczej turystycznym miastem nie jest. W czasie II Wojny Światowej miasto zostało zniszczone w 70%, a stopień zniszczeń Starego Miasta przekroczył aż 90%! Zabytków do zwiedzania jest więc tu niewiele. Jeżeli jednak zdarzy się Wam być tutaj w celach zawodowych lub przy okazji przesiadki na samolot, warto wiedzieć gdzie się wybrać i co zobaczyć. Tutaj wkraczam ja, z Kompleksowym Przewodnikiem po Frankfurcie nad Menem.

Jak dojechać?

Do Frankfurtu bardzo łatwo dolecicie, gdyż lotnisko tego miasta jest największym lotniskiem niemieckim i obsługuje wiele linii. Port lotniczy zlokalizowany jest bardzo blisko miasta, do którego dojedziecie wsiadając w pociąg dojeżdżający do stacji Frankfurt (Main) Hauptwache, położonej w centrum, tuż przy dzielnicy finansowej. Oczywiście, jeśli będzie taka potrzeba, dojedziecie do Frankfurtu też pociągiem lub samochodem.

Gdzie spać?

Noclegi we Frankfurcie do najtańszych nie należą. Znajdziecie tu pełną selekcję drogich hoteli, lecz gdy takie koszty przekraczają Wasz budżet, polecamy posiłkować się Airbnb. Można znaleźć bardzo przyzwoite apartamenty w pobliżu dzielnicy finansowej lub, w zależności od preferencji, Starego Miasta. Warto też śledzić booking.com, bo zdarza mi się tam wyłapać bardzo fajne promocje.

Gdzie zjeść?

Z racji tego, że Frankfurt stał się miastem wielonarodowym, można tutaj spróbować praktycznie wszystkich kuchni świata. Jako, że jestem wege, na pierwszy wieczór szukałam miejsca, gdzie bez problemu zjeść można także potrawy wegetariańskie czy wegańskie. Natrafiłam na bardzo polecaną na TripAdvisor afrykańską restaurację African Queen. Recenzja tutaj.

Drugi wieczór miał być natomiast bardzo niemiecki. Chciałam spróbować tradycyjnej kuchni, więc z polecenia koleżanki, która we Frankfurcie bardzo często bywa, padło na Gaststätte Mainlust. Położona w oddaleniu od centrum, po drugiej stronie rzeki Men lokalna knajpka była idealna na zakończenie przygody we Frankfurcie. Przeczytajcie czemu warto się tam wybrać!

Warto przejść się Kaiserstraße, gdzie znajdziecie przeróżne restauracje i knajpy. W okolicach dworca zlokalizowany jest pierwszy targ uliczny z przeróżnymi street foods. Uwagę mięsnych smakoszy powinny zwrócić niemieckie kiełbaski oraz… frankfurterki. Te parówki są tutaj bardzo popularne. Ja przechadzając się po mieście trafiłam na jeszcze jeden bardzo przyjemny targ uliczny na Schillerstraße. Można było kupić tutaj praktycznie wszystko, jeśli chodzi o jedzenie natomiast, spokojnie zaopatrzylibyście się w chleb, owoce, miód, lokalne sery i wyroby mięsne, a także najedlibyście się kartoffelsuppe, kiełbasek i golonek. Wszystko popilibyście dużą ilością niemieckiego piwa!

Co zobaczyć?

Choć miejsc do zwiedzania we Frankfurcie nie jest wiele, przez dzień czy dwa nie będziecie się nudzić.

Römerberg

Römerberg to bardzo urokliwe, historyczne centrum miasta. Nazwa tego miejsca wzięła się od ratusza Römer. Charakterystyczna fasada ze schodkowymi szczytami jest jedyną z niewielu ocalałych po wojnie fragmentów. Obecnie podziwiać można całkowicie odrestaurowany budynek wraz z Salą Cesarską. Pośrodku placu znajduje się fontanna Sprawiedliwości Gerechtigkeitsbrunnen, niestety restaurowana w czasie mojego pobytu. Od południowej strony Römerplatz podziwiać można natomiast, St Nikolaikirche czyli kościół św. Mikołaja.

Eisenger Steg

Eisenger Steg – żelazny most, na którym zakochani zakładają kolorowe kłódki. Z niego będziecie mieć świetny widok na dzielnicę finansową.

Rejs po rzece Men to coś, co chciałabym Wam bardzo polecić. Jeśli tylko dopisze pogoda, jest to świetny sposób na przyjemne doświadczenie panoramy i architektury miasta, a także poznanie jego historii (informacje przekazywane są w języku angielskim). Rejs może trwać 50 lub 100 minut, w zależności od trasy. 50 minutowa trasa w dół lub górę rzeki to koszt 8,90 EUR za osobę dorosłą, 100 minutowa trasa w obie strony natomiast 12,80 EUR. Zakupu biletu można dokonać na miejscu, lub też online. Na pokładzie statku można zamówić coś do picia, a nawet jedzenia.

Dzielnica finansowa

Dzielnica finansowa, czyli tak zwany mały Manhattan. We Frankfurcie znajduje się wiele ultranowoczesnych i rekordowo wysokich wieżowców. Najsłynniejsze z drapaczy chmur to Main Tower, licząca 220 metrów i 56 pięter, na którego szczyt można wjechać za 6,5 EUR aby podziwiać panoramę miasta. Znajdziecie tutaj także Silver Tower czy Commerzbank Tower. Za jedną z najpiękniejszych uchodzi główna siedziba Deutsche Banku. Na terenie Dzielnicy Finansowej zobaczyć również można znak Euro.

Dom Goethego

Dom Goethego. W miejscu, gdzie stał dom rodzinny poety przy ulicy Großer Hirschgraben, znajdują się Dom i Muzeum Goethego. Niestety gdy odwiedzałam Frankfurt Dom był restaurowany i nie mogłam go podziwiać z zewnątrz. Na wejście do środka się nie zdecydowałam, jednak po wszystkie najważniejsze informacje odsyłam Was na stronę internetową, gdzie znajdziecie opis zbiorów.

Alte Oper Frankfurt

Alte Oper Frankfurt to przepiękny budynek na placu w pobliżu dzielnicy finansowej.

Zakupy

Jeśli chcecie przejść się zakupową częścią miasta, kierunkiem będzie ulica Zeil, przy której znajdziecie najbardziej znane sklepy, knajpki i bary.

sway the way frankfurt rzeka men9

Mapa zwiedzania:

Zobacz moje vlogi!

Dzień 1:Dzień 2:Doświadczaj z nami!

Relacjonowała Wam: Julia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *