Co zobaczyć w Krakowie? | TOP 12: atrakcje Kraków

Kraków to bez wątpienia perełka i jedno z najbardziej reprezentacyjnych miast w Polsce. My Kraków uwielbiamy i gdyby nie kiepski dojazd z Łodzi, pewnie bywalibyśmy tutaj znacznie częściej. Przecież to w Krakowie właśnie znajdziemy smoka – jednego z lepiej znanych symboli Krakowa, Zamek na Wawelu – dawną siedzibę władców i jeden z najchętniej odwiedzanych zamków w Polsce oraz Rynek Starego Miasta z Plantami, Sukiennicami, uroczymi kamienicami i kościołem Mariackim. 

Nawet jeśli nie jesteście typem osoby, która chce zwiedzać wszystkie najważniejsze zabytki, w Krakowie na pewno znajdziecie coś dla siebie. To miasto po prostu żyje na 100%. Nie brakuje tu świetnych restauracji (spróbujecie kuchni z całego świata!), kawiarni, klimatycznych barów, klubów dla imprezowiczów, fajnych miejscówek na świeżym powietrzu do podziwiania zachodu słońca czy panoramy, wydarzeń kulturalnych, butików z wyjątkowym asortymentem czy hipsterskich miejscówek. Można by długo wymieniać, reasumując – dla każdego coś dobrego!

W tym poście spisaliśmy atrakcje raczej dla nowicjusza. Mamy w planach jednak stworzenie bardziej niestandardowego przewodnika i tutaj przydałaby się Wasza pomoc. Piszcie w komentarzach Wasze ulubione miejsca w mieście, a my postaramy się to zebrać w konstruktywną całość 🙂

Przed Wami top atrakcje na weekend w Krakowie!

Informacje organizacyjne

Dojazd

Kraków położony jest ok. 300 km od Warszawy, 220 km od Łodzi, ok. 280 km od Wrocławia, ok. 450 km od Poznania i ok. 600 km od Gdańska. Dojazd samochodem może być niestety utrudniony przez remonty na poszczególnych odcinkach dróg.

Oczywiście zdecydować możecie się również na podróż pociągiem, którym dojedziecie na Kraków Główny czy nawet lot samolotem z Warszawy lub Gdańska i lądowanie na Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Jana Pawła II.

Nocleg

W Krakowie, podobnie jak w innych dużych polskich miastach nie brakuje dobrych hoteli, my jednak zawsze polecamy korzystanie z serwisu Airbnb lub booking.com. Trafić możecie np. na takie przytulne studio w samym sercu Krakowa z darmowym Wifi albo nieco droższy, przestronny apartament blisko Zamku Wawelskiego.

Parkingi

W Krakowie trzeba pamiętać o obowiązującej dość rozległej strefie płatnego parkowania. Za parking należy dokonać opłaty w jednym z wielu parkomatów (możemy zapłacić m.in. za pomocą zbliżeniowych kart płatniczych Paypass i Paywave, systemem BLIK oraz monetami (od 10 groszy do 5 złotych). Dobrą alternatywą jest też zawsze aplikacja mobilna SkyCash. W pobliżu Starego Miasta o miejsce parkingowe jest dość ciężko, przygotujcie się więc na cierpliwe poszukiwanie. Strefę płatnego parkowania możecie podejrzeć tutaj.

Zwiedzanie

Krakowskie Stare Miasto

Stare Miasto w Krakowie jest pewnie najbardziej oczywistym wyborem, ale nie wyobrażamy sobie zwiedzać Kraków bez zatracenia się wśród uroczych uliczek.

Planty

Warto przejść się Plantami, czyli Parkiem Miejskim otaczającym Stare Miasto. Planty powstały na miejscu fortyfikacji i mają 21 ha powierzchni  i 4 km długości.

Barbakan

Obchodząc Planty bez wątpienia natkniemy się na Barbakan – najbardziej wysuniętą na północ część fortyfikacji miejskich Krakowa. Znajduje się przed Bramą Floriańską, po południowej stronie ul. Basztowej. Barbakan można zwiedzać, koszt wstępu to 12 zł i upoważnia również do zwiedzenia pozostałych obiektów tworzących tzw. Trasę Obronności, tj. filii oddziału Celestat Barbakan (Kraków, ul. Basztowa) oraz filii Mury Obronne (Kraków, ul. Pijarska)  – w  ciągu 7 dni od jego zakupu. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

sway the way krakow barbakan 1 1

Brama Floriańska

Bramą Floriańską wkraczamy do Starego Miasta. Ta średniowieczna brama z basztą stanowi pozostałość po dawnych murach i jest jednocześnie jedną z ośmiu krakowskich bram obronnych. Nad wejściem do Bramy (od strony Plant) znajduje się płaskorzeźba z orłem piastowskim wykonana przez Zygmunta Langmana według projektu Jana Matejki. Wewnątrz bramy znajduje się klasycystyczny ołtarz z początku XIX w. z późnobarokową kopią cudownego obrazu Matki Boskiej Piaskowej.

Bazylika Mariacka

Wychodząc z Bramy Floriańskiej wkraczamy na ulicę Floriańską, którą dojdziemy aż na Rynek, a tuż obok znajduje się Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zwany inaczej Bazyliką Mariacką. Ten gotycki kościół zbudowany w XIV i XV wieku jest jednym z najbardziej znanych zabytków w Krakowie. Jego charakterystycznym elementem są dwie wieże. Wieża wyższa, Mariacka, ma 82 metry wysokości. Z wieży tej grany jest co godzinę Hejnał Mariacki. Kraków jest jedynym miastem na świecie, w którym średniowieczna tradycja grania co godzinę hejnału przetrwała do dziś! Na Wieżę Mariacką można wejść, pokonując 271 schodów by zobaczyć przepiękna panoramę miasta z perspektywy Starego Rynku.  Koszt wstępu to 15 zł, należy jednak pamiętać, że do sprzedaży udostępniona jest ograniczona liczba biletów, warto więc w celu zakupu wybrać się rano. Wieża niższa, o wysokości 69 metrów, mieści dzwony kościelne. 

Nie zapomnijmy o wnętrzu Bazyliki Mariackiej, której wyjątkowym zabytkiem jest dzieło Wita Stwosza – Ołtarz Główny. Aktualnie trwają prace techniczne związane z główną sceną ołtarza mariackiego i obecny wgląd w rzeźby i płaskorzeźby jest stanem tymczasowym.  Wejście do bazyliki możliwe jest po wykupieniu biletu, a jego cena to 10 zł.

Sukiennice

W centralnej części Rynku znajdują się Sukiennice, czyli wielka hala handlowa wzniesiona w XIII wieku pośrodku Rynku Głównego. Sukiennice zostały rozbudowane w XIV wieku w stylu gotyckim, a następnie gruntownie przekształcone w połowie XVI wieku w stylu renesansowym. Ze względu na położenie i charakter sale I piętra gmachu Sukiennic stały się pierwszą siedzibą Muzeum Narodowego w Krakowie. W Sukiennicach oglądać można jedną z największych w Polsce stałych wystaw XIX-wiecznego polskiego malarstwa i rzeźby. Więcej informacji na temat biletów znajdziecie tutaj.

sway the way krakow rynek 4

Zamek na Wawelu

Zamek na Wawelu to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych w Polsce. Zamek zlokalizowany na Wzgórzu Wawelskim był wielokrotnie przebudowywany, co świetnie widoczne jest na jego murach.

Top atrakcje Kraków Wawel

W obrębie wzgórza funkcjonują dwie niezależne instytucje: Zamek Królewski na Wawelu oraz Katedra, a sam zamek podzielony jest na kilka ekspozycji: stałych i sezonowych. Naszym zdaniem będąc na Wawelu, oprócz bardziej znanych wystaw, takich jak Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Prywatne Apartamenty Królewskie, Skarbca Koronny i Zbrojownii, czy Baszty Sandomierskiej, warto też zwiedzić Ogrody Królewskie. Ogrody  składają się z dwóch tarasów: górnego i dolnego oraz niewielkich winnic. Odtworzono je w nawiązaniu do renesansowych tradycji, z wykorzystaniem różnych gatunków roślin, a na tarasie głównym odtworzono nawet rabaty skrzyniowe z ziołami. To właśnie z Ogrodów Królewskich rozpościera się piękny widok na krakowskie Stare Miasto

sway the way krakow wawel 12

Wejście do Smoczej Jamy cieszy się dużym powodzeniem głównie wśród… dzieci! Smoka Wawelskiego jednak trzeba zobaczyć, a później najlepiej chwilę przejść się wzdłuż wybrzeża Wisły.

Musimy w tym miejscu zaznaczyć, że wejście na wystawy do najprostszych nie należy. Bilety nie są dostępne online, a na miejscu do kas ustawia się długa kolejka. W trakcie czekania może okazać się, że bilety wstępu na wybraną przez Was wystawę już się skończyły. Nie są dostępne również bilety łączone i za każdą z wystaw należy płacić oddzielnie, z wyjątkiem programu #zwiedzajKraków, w ramach którego obowiązuje promocja 1+1 i przy zakupie biletu na jedną z ekspozycji stałych: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Prywatne Apartamenty Królewskie, Skarbiec Koronny i Zbrojownia otrzymacie bezpłatne wejście do Baszty Sandomierskiej lub do Ogrodów Królewskich (promocja trwa do 31 października 2020). Generalnie przygotujcie się na spory wydatek i wczesną pobudkę by jak najwcześniej ustawić się w kolejce. Szczegółowy cennik i wszystkie niezbędne informacje znajdziecie tu.

Zamek na Wawelu to jednak tzn “klasyk’ i choć raz odwiedzić go trzeba. Architektura jest przepiękna, a kolekcje imponujące. 

Kazimierz

Krakowski Kazimierz został utworzony przez samego króla Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Przez wiele stuleci był osobnym miastem królewskim. Kazimierz jest miejscem szczególnym, ukształtowanym przez wielowiekowe sąsiedztwo chrześcijańsko-żydowskie. Ta tętniąca życiem kulturalnym i artystycznym dzielnica, przyciąga szczególnie tych, którzy pragną poczuć ducha krakowskiej bohemy. Znajdziecie tu liczne restauracje, kawiarnie, pracownie artystyczne i galerie sztuki, a także synagogi, w tym Starą Synagogę. Będąc na Kazimierzu warto też przejść się w stronę Wisły i przekroczyć ją kładką Ojca Bernatka.

Stara Synagoga

Stara Synagoga jest jedną z najstarszych zachowanych synagog w Polsce oraz jednym z najcenniejszych zabytków żydowskiej architektury sakralnej w Europie. Koszt wstępu to 14 zł.

Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe posiada jedną z najważniejszych i najciekawszych kolekcji nie tylko w Polsce, ale na świecie. W Gmachu Głównym znajdują się trzy galerie stałe: “Broń i Barwa w Polsce”, “Rzemiosła Artystycznego” oraz “Sytuacja się zmieniła”. W filii Muzeum Narodowego, Muzeum Książąt Czartoryskich, oglądać można także uwielbiany przez nas obraz Leonardo Da Vinci “Dama z gronostajem”. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się także wystawy czasowe, w tym kolekcja dzieł sztuki Stanisława Wyspiańskiego oraz “Szuflada Szymborskiej”. Jednodniowy bilet na wszystkie wystawy stałe i czasowe kosztuje 50 zł. Bilety można kupować online.

sway the way krakow muzeum narodowe 1

Kopiec Kościuszki 

Kolejnym świetnym miejscem na zobaczenie panoramy Krakowa jest Kopiec Kościuszki. Przy dobrej widoczności zobaczyć można nawet Tatry! To jeden z 5 kopców krakowskich, wzniesiony w celu upamiętnienia Tadeusza Kościuszki. Koszt wstępu to 14 zł.

Zalew Zakrzówek

Oficjalnie wstępu na teraz Zakrzówka nie ma. Otoczony został płotem, w którym dziury zrobione przez entuzjastów tego miejsca są sukcesywnie łatane. Jednak – dla chcącego nic trudnego! Zalew Zakrzówek powstał w miejscu starego kamieniołomu. Złoża wapienia, który tu niegdyś wydobywano, odpowiadają za niezwykły kolor wody, która jest przejrzysta i turkusowa. Choć odradzali byśmy Wam kąpieli na terenie Zakrzówka, bo jego teren jest raczej niebezpieczny i nieprzystosowany, spacer dookoła zalewu to świetny sposób na spędzenie czasu. 

Gdzie zjeść?

KU KU Taiwanese Food & Bubble tea

W KuKu zjecie przepyszną tajwańską zupę. Porcje są ogromne, bulion z jedej strony wyrazisty, dodatki smakowite, a makaron perfekcyjny. Do wyboru są opcje mięsne i wegetariańskie. Jedzenie tak bardzo nam smakuje, że kilka razy zdarzyło nam się nawet zabrać zupę na wynos do Łodzi, więc jak się spodziewacie, polecamy!

Boccanera

Boccanera to włoska restauracja z imponującym wystrojem. Do wyboru są ciekawe przystawki, smakowite makarony, pizza, oczywiście!, ale także duża selekcja dań głównych. Na uwagę zdecydowanie zasługuje pizza z burratą, sandacz z pieca z pieczonymi warzywami, małżami i sosem limonkowym, penne alla norma z bakłażanem, ricottą i sosem pomidorowym, a także małże w sosie winno-maślanym ze śmietaną, porem i ndują. Ceny idą w parze z jakością, a sama restauracja schowana jest w spokojniejszym Zaułku Niewiernego Tomasza.

Zielona Kuchnia

Zielona Kuchnia czyli wszystko to co kojarzy się z kolorem zielonym – równowaga, harmonia, natura i poczucie spełnienia.” – takie zdanie możecie przeczytać na stronie restauracji. I musimy przyznać, tak właśnie jest! Dbałość o każdy szczegół i nieustanne poszukiwanie nowych smaków sprawiają, że możecie spodziewać się tu prawdziwych rewolucji na podniebieniu.

To najprawdopodobniej tutaj jadłam najciekawiej podaną rybę w życiu – dorsza atlantyckiego na puree z selera z  masłem palonym z wanilią, marynowanym fenkułem, grejpfrutem i prażonymi pistacjami. Muszę się przyznać, że nawet próbowałam odtworzyć to danie w domu! Genialne połączenie smaków i tekstur. Czekają na Was również mięsa (np. pierś z kaczki czy rib eye stek) a także domowe gnocchi czy wegetariańska pieczarka portobello z kuskusem, julliene z cukinii, salsą awokado i burakiem marynowanym. Warto wspomnieć, że beza pavlova z kremem cytrynowym i mango wymiata! Jest drożej, ale zdecydowanie warto.

Krowarzywa

Na koniec wspomnimy o Krowarzywach. Nie jest to miejsce zarezerwowane dla Krakowa, bo Krowarzywa są już w każdym większym mieście w Polsce. Gdy dopadnie Was jednak nagły, duży głód, będziecie chcieli zjeść coś na szybko i niedrogo, a także blisko Rynku, Krowarzywa to świetna opcja. I totalnie wegańska! Niech to mięsożerców nie odstrasza, ich wegańskie pastrami przyciąga nawet największych fanów mięsa! Zjecie tu różne burgery, wrapy, słynny wegański kebab i np. frytki z batata. Burger czy wrap to wydatek w granicach dwudziestu złotych i naprawdę da się nim najeść. 

Dajcie nam znać w komentarzach jakie atrakcje i restauracje dodalibyście do naszej listy. Jesteśmy bardzo ciekawi!

Doświadczajcie z nami!

Relacjonowali Wam: Julia i Przemysław

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *