Co zobaczyć we Wrocławiu? | TOP 10: atrakcje Wrocław

Wrocław to bez wątpienia jedno z atrakcyjniejszych miast w Polsce, z powodu bogatej historii, wspaniałej architektury, przyjaznego klimatu i wielu atrakcji, na które zdecydowanie można tu liczyć. Wrocław to idealne miejsce do odwiedzenia na city break – w kilka dni można zwiedzić wiele, poczuć klimat miasta, a także napełnić brzuszki pysznym jedzeniem. Wrocław bowiem zachwyca możliwościami kulinarnymi. 

Przedstawiamy Wam nasz przewodnik po Wrocławiu z uwzględnieniem najlepszych atrakcji, a także świetnych lokali idealnych na śniadanie, obiad czy kolację!

Informacje organizacyjne

Dojazd

Dzięki rozbudowanej sieci dróg szybkiego ruchu, prowadzących do Wrocławia, oraz autostradzie A4 do stolicy Dolnego Śląska można dojechać samochodem bardzo szybko. I tak na przykład z Warszawy dostaniecie się tu w ok 4 godziny, z Łodzi w trochę ponad 2 godziny, w ok 4 godziny ze Szczecina i Krakowa, niecałe 5 godzin z Gdańska i niecałe 2 godziny z Poznania!

Oczywiście zdecydować możecie się również na podróż pociągiem, którym dojedziecie na Wrocław Główny czy nawet lot samolotem z Warszawy i lądowanie w Porcie Lotniczym Wrocław.

Nocleg

We Wrocławiu, podobnie jak w innych dużych polskich miastach nie brakuje dobrych hoteli, my jednak zawsze polecamy korzystanie z serwisu Airbnb lub booking.com. Nam udało się zarezerwować najpiękniejszy apartament w jakim dotychczas spaliśmy. Jego wnętrze było bardzo inspirujące i aż wstyd się przyznać, ale narobiliśmy sobie w nim całą masę zdjęć!

Zlokalizowany w starej kamienicy Studio Botaniczne, zachwyca ilością światła, wystrojem i wyposażeniem. Przemiłe jest to, że na gości oprócz podstawowego wyposażenia, czekają też takie rzeczy jak kawa, selekcja herbat, wszelakie przyprawy, makarony, oliwy prosto z Włoch i wiele innych. Wnętrze inspiruje, ale i lokalizacja jest świetna! Blisko przystanku tramwajowego, skąd w ok 10 minut dojedziecie do centrum, samochodem będzie jeszcze szybciej. Pewnie chcecie link? Proszę bardzo! 

Parkingi

We Wrocławiu trzeba pamiętać o obowiązującej dość rozległej strefie płatnego parkowania. Za parking należy dokonać opłaty w jednym z wielu parkomatów (możemy zapłacić m.in. za pomocą zbliżeniowych kart płatniczych Paypass i Paywave, systemem BLIK oraz monetami (od 10 groszy do 5 złotych). Dobrą alternatywą jest też zawsze aplikacja mobilna SkyCash. 

Zwiedzanie

Wrocław położony jest nad rzeką Odrą, co zdecydowanie dodaje miastu uroku. Ale o tym za chwilę. Jeśli planujecie intensywne zwiedzanie miasta, warto rozważyć zakup Wrocław Tourist Card. Dzięki tej karcie będziecie zwiedzać taniej, skorzystacie z promocji na wynajęcie samochodu czy zamówienie taksówki, a także będziecie mieli dostęp do zniżek w restauracjach i tańszych noclegów. Do wyboru macie kartę na 48 i 72 godziny, a ceny zaczynają się od 40 zł za kartę ulgową na 48h.

Rynek we Wrocławiu

Zacznijmy od najbardziej kultowego miejsca we Wrocławiu, czyli Rynku. Rynek, nazywany też miejscem spotkań, zachwyca urokliwymi kamieniczkami i atmosferą. Znajdziecie tu pary młode na sesjach zdjęciowych, ulicznych artystów, turystów fotografujących każdą kamienicę czy lokalsów odpoczywających po pracy. 

Układ dzisiejszego Rynku niewiele odbiega od tego, w czasie jego powstania. Choć Rynek zachował swój początkowy rozmiar i kształt, to na kolorowych kamienicach widać efekty zniszczenia, rozbiórki i odbudowy. Architektura niemniej jednak zdecydowanie robi wrażenie. Każda kamieniczka jest inna, wszystkie są jednak barwne i bardziej lub mniej zdobione. W wielu z nich znajdują się restauracje, czy kawiarnie, w których przyjemnie zatrzymać się na popołudniową kawę i cieszyć oczy światłem, które otacza kamienice w trakcie złotej godziny.

W sercu wrocławskiego rynku położony jest gotycki Ratusz, który służy obecnie jako siedziba Muzeum Miejskiego. W podziemiu Ratusza znajduje się Piwnica Świdnicka, najstarsza pijalnia piwa w mieście. 

Wychodząc z Rynku od strony południowo-zachodniej, wchodzimy na Plac Solny. Dziś znajduje się tu malowniczy targ kwiatów, ale do 1815 roku stały tu stragany z solą, skąd jego nazwa. 

W narożniku rynku znajduje Kościół św. Elżbiety, którego wieża jest jednym z najlepszych punktów widokowych we Wrocławiu. Wejście na nią to niemały wysiłek i wyzwanie dla osób bojących się ciasnych przestrzeni – schody są bardzo wąskie i nie ma mijanek. Koszt wstępu to 5 zł.

Ostrów Tumski

Wróćmy w tym miejscu do wspaniałego faktu lokalizacji Wrocławia, czyli położenia nad Odrą. Historia Wrocławia rozpoczęła się w Ostrowie Tumskim. W staropolszczyźnie słowo „ostrów” oznaczało „wyspę”, natomiast „tum” pochodzi od niemieckiego słowa „Dom”, które można przetłumaczyć jako „kościół”. Około roku 1000 na wyspie na rzece zbudowano Zamek Książęcy Dynastii Piastów śląskich, a następnie katedrę.

Brukowane uliczki Ostrowa Tumskiego to idealne miejsce na romantyczne spacery. Głównym wejściem do Ostrowa Tumskiego jest Most Tumski, zwany „Mostem Zakochanych”. Pary zawieszają na nim kłódkę ze swoimi imionami, a kluczyk wyrzucają do Odry. Podziwać tutaj można także Katedrę św. Jana Chrzciciela, barokowe kaplice i ogród botaniczny.

Panorama Racławicka

Panorama Racławicka to naszym zdaniem kluczowy punkt na turystycznej mapie Wrocławia. Malowidło o długości 114 metrów i wysokości 15 przedstawia zwycięską bitwę Polaków nad Rosjanami pod Racławicami w kwietniu 1794 roku. Zabiegi techniczne wykorzystane przez autorów sprawiają, że obraz można porównać do współczesnej technologii 3D, a panoramiczna perspektywa, oświetlenie i scenografia dobudowana przed płótnem wywołują wrażenie jego wielowymiarowości. Wstęp to 30 zł.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Oddziałem Muzeum Narodowego jest Panorama Racławicka, kupując więc do niej bilet, macie możliwość bezpłatnego wstępu do muzeum na wystawy stałe. W soboty natomiast wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny. W Muzeum Narodowym zobaczycie m.in. wystawy sztuki średniowiecznej, sztuki śląskiej od XIV do XVI wieku, oraz sztuki polskiej do XIX wieku. Do najbardziej cennych dzieł w kolekcji Muzeum Narodowego należą m.in.  „Madonna z Jezusem i św. Janem” Agnolo Bronzino, „Pejzaż zimowy z łyżwami i pułapką na ptaki” Pietera Brueghela Młodszego oraz „Portret chłopca” Jeana Chardina.

Park Szczynicki

Park Szczytnicki to idealne miejsce, jeśli chcecie pospacerować w otoczeniu natury. Rośnie tu około 350 gatunków drzew i żyje wiele gatunków zwierząt. Częścią parku jest Ogród Japoński bogaty w oryginalne rośliny i ciekawą aranżację przestrzeni. Tutaj też znajduje się staw z olbrzymimi karpiami oraz innymi gatunkami ryb. Ogród czynny jest od 01 kwietnia do 31 października, a wstęp to 8 zł

Hala Stulecia

Nieopodal Ogrodu Japońskiego znajduje się. Hala Stulecia – jedno z największych dzieł architektury XX w., które znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kompleks Hali Stulecia jest dzisiaj miejscem wystaw, konferencji i wydarzeń kulturalnych. Niestety hala od stycznia 2019 jest remontowana.

Iglica

Blisko Hali Stulecia znajduje się Iglica – stalowa konstrukcja, jeden najbardziej charakterystycznych obiektów architektonicznych we Wrocławiu.

Galeria Neon Side

Galeria Neon Side to hit Instagrama! Można sobie tutaj cyknąć bardzo czadowe zdjęcia albo pochillować ze znajomymi. W podwórku przy ul. Ruskiej 46c znajduje się prawie 30 neonów różnych rozmiarów i barw. Najlepiej wybrać się tu o zmroku lub w nocy, by w pełni podziwiać żarówiaste neony. 

Hydropolis

Hydropolis to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić we Wrocławiu. To unikatowe centrum wiedzy na temat wody, a wiedza przekazywana jest w super nowoczesny i różnorodny sposób. Hydropolis to ogromna frajda dla każdego, bez względu na wiek, na zwiedzanie którego trzeba przeznaczyć minimum 2 godziny. Koszt wstępu to 27 zł.

Wrocławskie Krasnale

Wrocław można zwiedzać na wiele sposobów – można spacerować z przewodnikiem odwiedzając najważniejsze Wrocławskie zabytki, można zdać się na własną intuicję, można też poznawać miasto poprzez odkrywanie najmniejszych jego mieszkańców – słynnych Wrocławskich krasnali. Teraz jest ich już prawie 200, a w sklepach z pamiątkami, kupicie specjalne mapy zwiedzania miasta tropem krasnali.

sway the way wrocław 4

Gdzie zjeść?

Vivere Italiano

Vivere Italiano to Włochy w centrum Wrocławia. W restauracji szefem kuchni jest oczywiście Włoch, a składniki są importowane przez właścicieli, którzy w swoim lokalu stworzyli też butikowy sklepik z włoskimi wyrobami. Vivere Italiano jest też jedyną restauracją włoską we Wrocławiu która otrzymała certyfikat Ospitalita Italiana, przyznawany przez włoską Izbę Przemysłowo-Handlową, autentycznym restauracjom włoskim poza Italią. 

Zjecie tutaj prawdziwą włoską pizzę, włoskie makarony w tym genialne linguine con vongole, dania główne palce lizać, a wszystko popijecie domowym limoncello. Bardzo polecamy!

Woo Thai Restaurant & Street Food

Chodzą za Wami azjatyckie smaki? Wybierzcie się do tajskiej restauracji Woo Thai. Woo Thai to bardzo ciekawy koncept. Na piętrze budynku znajduje się restauracja, na parterze natomiast zjecie tajski street food. Spróbujcie pad thaia, zupę tom yum i koniecznie pierożki!

Frytki+Sos

Jeśli zdarzy Wam się zgłodnieć po odwiedzeniu Galerii Neonów wpadnijcie na szybką przekąskę do Frytki+sos. Dużej filozofii tu nie ma – zjecie frytki z sosem. Ale jakie! Puszyste w środku  chrupiące na zewnątrz w towarzystwie czadowych sosów, jak np. mango, czy chaioli. A to za kilkanaście złotych.

Konspira

Tradycyjna polska kuchnia w klimatycznym miejscu. Konspira to restauracja połączona z Centrum Edukacji Historycznej, którą prowadzi stowarzyszenie Solidarność Walcząca z Kornelem Morawieckim na czele. Całkowity dochód z działalności przeznaczany jest na cele społeczne realizowane właśnie przez Stowarzyszenie Solidarność Walcząca.

Oprócz zachwycania się niestandardowym wystrojem można tu zjeść naprawdę bardzo dobrze. Porcje określilibyśmy jako zdecydowanie szczere. Szczególnie polecamy Wam pyra z gzikiem, pierogi ruskie, zupy oraz ogromne schabowe. Ceny są przyzwoite, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę ogromne porcje!

W kontakcie

W kontakcie to miejsce, do którego warto wybrać się na śniadanie po wcześniejszej rezerwacji stolika. Koncept opiera się na własnym komponowaniu śniadania – do wyboru są pasty (np. z zielonego groszku, tofu czy soczewicy), jajka, sery zagrodowe czy kiszonki. Wszystko z pieczywem od Pana Krajewskiego. Skusić możecie się też na szakszukę czy ich wybitne hummusy w wielu wariacjach z pitą. Ceny są przeciętne, a dodatkowym plusem jest ogrom napojów do wyboru.

Restauracja W kontakcie śniadania
Restauracja W kontakcie śniadania

Petits Fours Café

Gdy przyjdzie Wam ochota na coś słodkiego zachęcamy do wybranie się do Petits Fours Café.

Tworzą przepyszne desery i makaroniki, serwują świetne śniadania przez cały dzień, w tym genialne pancakes z kremem z mascarpone, sosem malinowym i kruszonką z białej czekolady palonej oraz lodami śmietankowymi. Jest trochę drożej, ale bardzo smacznie. 

Dajcie nam znać w komentarzach jakie atrakcje i restauracje dodalibyście do naszej listy. Jesteśmy bardzo ciekawi!

Doświadczajcie z nami!

Relacjonowali Wam: Julia i Przemysław

Komentarzy: 2

 1. Turysta
  07/08/2020 / 09:17

  Super wpis na blogu i wspaniałe porady odnośnie restauracji! 🙂

  • Julia
   Autor
   07/08/2020 / 10:59

   Dziękujemy bardzo! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *