Położenie, architektura | Petersburg

Ten post jest numerem 2 w serii Kompletny Przewodnik po Petersburgu:

Położenie

Petersburg to miejsce wyjątkowe, przez UNESCO uznane za ósme najbardziej atrakcyjne miasto turystyczne na świecie. Tytuł ten został mu przyznany zapewne dlatego, że jest jednym z najciekawszych zespołów urbanistycznych świata. Miasto położone jest na kilkudziesięciu wyspach połączonych aż 600 mostami. Niektóre z nich, 14 największych, w trakcie nocy są unoszone, by umożliwić wpływanie statków z Zatoki Fińskiej na jezioro Ładoga. Z tego też powodu nazywane jest Wenecją Północy. Rzeka Newa, wpadająca do zatoki rozlewa się tworząc w swojej delcie wiele wysp. Niegdyś niezwykle podmokły, wręcz bagienny teren w dużej mierze został osuszony, nie tracąc swojego uroku.

Architektura

Petersburg zbudowany został przez cara Piotra I, który oczarowany zachodnio-europejskimi miastami, takimi jak Wiedeń czy Wenecja, chciał stworzyć coś równie imponującego. Zaangażował więc w projektowanie miasta najlepszych europejskich architektów i urbanistów. Większość budynków pomalowanych jest kolorowymi farbami. Monumentalna zabudowa miasta wzbogacona jest szerokimi arteriami, licznymi pomnikami i rzeźbami, a także parkami, skwerami i fontannami. Główna arteria Petersburga, długi na 4,5 km, Newsky Prospekt, to ścisłe centrum miasta. To właśnie przy tej ulicy, szczęśliwie, zlokalizowany był nasz apartament, który był świetną bazą wypadową na zwiedzanie całego miasta. Prospekt jest otoczony XVIII- i XIX-wiecznymi kamienicami. Mieszczą się w nich najdroższe hotele, butiki projektantów, sklepy, kawiarnie, puby i restauracje (np. Mama na dache czy Kvartirka).

Petersburg nazywany jest Kulturalną Stolicą Rosji. Jest tu bowiem ponad sto teatrów i oper, muzeów i galerii sztuki natomiast ponad dwieście! W tym kilka światowego formatu, np. porównywany z Luwrem petersburski Ermitaż, posiadający w swoich zbiorach m.in. dzieła Leonardo da Vinci, Rafaela, van Gogha, Renoira i Picasso. Więcej na ten temat przeczytacie w kolejnym poście.

Zobaczcie nasz pierwszy vlog:

Doświadczajcie z nami!

Relacjonowali Wam: Julia i Przemysław

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *