Top 10 atrakcji w Petersburgu | Przewodnik

Ten post jest numerem 3 w serii Kompletny Przewodnik po Petersburgu:

Petersburg to miasto, gdzie nie da się nudzić. Jest tu tyle zabytków, atrakcji i rozrywek, że planując wyjazd warto mieć na zwiedzanie minimum 5 dni.

Muzea

Muzeum Sztuki Nonkonformistycznej

Muzeum Sztuki Nonkonformistycznej było pierwszym muzeum jakie odwiedziliśmy. Koszt wejścia to 250 RUB. W tym złożonym kompleksie, składającym się z kilku budynków w jednej z bram przy ulicy Ligovsky, znajdziecie przeróżne nietypowe dzieła sztuki. Linkujemy wam stronę internetową, w języku rosyjkim i… rosyjskim 😉

Ermitaż

Ermitaż, czyli jedno z najbogatszych muzeów świata. W tym wielkim gmachu znajdują się kolekcje najwspanialszych europejskich artystów. Głównym budynkiem na terenie muzeum jest Pałac Zimowy, siedziba carów i caryc. To caryca Katarzyna II była koneserką sztuki, która zainicjowała tą imponującą kolekcję, zajmującą dzisiaj 7 gmachow. W 1764 roku kupiła od berlińskiego kupca 225 obrazów malarzy flamandzkich i holenderskich. W latach późniejszych uzupełniała zbiór skupując dzieła m.in. Poussina, Watteau, Rembrandta, Rubensa, Rafaela, Tycjana i wielu innych znakomitych malarzy.

Jej następcy kontynuowali rozpoczętą przez nią tradycję i uzupełniali Ermitaż o dzieła np. Picassa, Renoira, Gauguina, Moneta, Cezanne’a, Matisse’a. Ermitaż to jednak nie tylko obrazy. Znajdziecie tu przepiękne rzeźby, biżuterię, oraz niesamowite detale – mozaikowe posadzki, złote żyrandole czy malowidła ścienne.

Jak zwiedzać ten dość przytłaczający kompleks? Jest wiele sposobów, ale my sugerujemy kierowanie się tam gdzie nas nogi (lub oczy) poniosą. Na pewno na przechadzanie się i napawanie sztuką i przepychem potrzeba kilka godzin. Przede wszystkim, im więcej będziecie mieć czasu tym lepiej. Ktoś kiedyś obliczył, że na zobaczenie każdego okazu ze zbiorów Ermitażu potrzeba aż 5 lat!

Co nas zachwyciło? Oczywiście większość eksponatów zapiera dech w piersiach również osób, które nie szaleją na temat sztuki. Dla nas absolutnie niesamowitym przeżyciem było oglądanie zegara “Złoty Paw” brytyjskiego zegarmistrza Jamesa Coxa. Ten niesamowity mechanizm można podziwiać w każdą środę, mieliśmy więc wiele szczęścia, bo wyprawa do Ermitażu była tego dnia raczej spontaniczna.

Jaka jest cena biletów? Wstęp do całego kompleksu to koszt 700 RUB, 500 RUB natomiast zapłacicie za wstęp do kompleksu muzeum oraz Pałacu Zimowego. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Muzeum wódki

Muzeum wódki musiało znaleźć się na naszej liście. Gdzie, jak nie w Rosji, poznawać historię i technikę produkcji wyrobów alkoholowych? Do wyboru mamy kilka opcji cenowych: wstęp z przewodnikiem (450 RUB), wstęp z przewodnikiem plus degustację 3 wódek wraz z tradycyjnymi rosyjskimi przekąskami, sama degustacja (450 RUB), zwiedzanie bez przewodnika (200 RUB), zwiedzanie z przewodnikiem audio (300 RUB) i audio przewodnik z degustacją (500 RUB).

W dniu, gdy zaplanowaliśmy zwiedzanie, opcja z przewodnikiem nie była już dostępna, dlatego zdecydowaliśmy się na przewodnika audio i degustację. Muzeum samo w sobie może nie jest pasjonujące, ale gdy dodamy do tego trzy kieliszki wódki i lokalne przekąski, robi się znacznie ciekawiej!

Muzeum Kosmonautyki

Muzeum Kosmonautyki okazało się być zaskakująco ciekawe. Zaskakująco, bo reszta Wyspy Zajęczej, na której zlokalizowane jest muzeum, a także Twierdza Pietropawłowska, nas zawiodła (szczegóły w punkcie poniżej). Wykupując wstęp do Twierdzy, okazuje się, że Muzeum Kosmonautyki zobaczyć możemy bezpłatnie.

Twierdza Pietropawłowska

Twierdza Pietropawłowska to kompleks na Wyspie Zajęczej i jednocześnie najstarsza budowla miasta. Na wyspie znajduje się wiele zabytków i muzeów, m.in:

  • Sobór Św. Piotra i Pawła, w którym spoczywają rosyjscy carowie,
  • Botnyj Dom, który powstał dla przechowywania i eksponowania ulubionej łodzi (ros. „botik”) cara Piotra I
  • Więzienie Trubeckiego Bastionu – dwupiętrowy gmach mieszczący 69 pojedynczych cel i dwa karcery. Więziono tutaj m.in: Piotra Kropotkina, Michaiła Bakunina, Lwa Trockiego, Maksima Gorkiego, a z Polaków – Tadeusza Kościuszko i Bronisława Piłsudskiego.   Pełną rozpiskę miejsc do zwiedzania znajdziecie tutaj. Koszt łączonego biletu do 5 najważniejszych miejsc to 600 RUB.

Dlaczego nam się nie podobało? Po pierwsze, to nie do końca nasze klimaty. Po drugie, naszym zdaniem oznaczenia na wyspie są bardzo nieprecyzyjne, przez co krążyliśmy dość długo kierując się za drogowskazami, szukając konkretnego miejsca, którego ostatecznie nie zlokalizowaliśmy.

Krążownik Aurora

Krążownik Aurora zajmuje wyjątkowe miejsce w historii Rosji i samego Petersburga. Mówi się, że to ślepy strzał z Aurory dał sygnał bolszewikom do ataku na Pałac Zimowy i zapoczątkował rewolucję październikową. Koszt wstępu osoby dorosłej wynosi 300 RUB.

Wycieczki po dachach

Ten sposób zwiedzania miasta był dla nas czymś absolutnie nowym i dość zaskakującym. Okazuje się, że wycieczki po dachach są w Petersburgu bardzo popularne i okryte tajemnicą.

Jak znaleźć kogoś, kto nas w taką wyprawę zabierze? Szukajcie namalowanych na chodnikach numerów telefonów, czekajcie aż zaczepi Was ktoś z taką ofertą na ulicy, lub zapiszcie się przez stronę internetową.

Pamiętajcie jednak o dobrym obuwiu i zachowaniu zdrowego rozsądku, bo jak się dowiedzieliśmy, przewodnikami często są niespełna dwudziestoletni chłopcy, którzy dorobili sobie klucze do drzwi prowadzących na dachy. Nie liczcie na asekurację, czy ciekawe informacje – tutaj wszystko sprowadza się do robienia zdjęć z tej ciekawej lecz ryzykownej perspektywy. Koszt takiej przyjemności to mniej więcej 600 RUB.

Wycieczka statkiem po rzekach i kanałach.

Musimy stwierdzić, że ten sposób zwiedzania Wenecji Północy jest jednym z ciekawszym i bardziej fotogenicznych. Pływać można w ciągu dnia, o zachodzie słońca, lub też przy dopłacie, nocą. Nocny rejs jest warty rozważenia, bo otwiera przed nami możliwość podziwiania unoszonych mostów. Koszt rejsu to ok 600 RUB/os w ciągu dnia.

Koncerty na żywo

Petersburg to miasto pełne energii. Turyści mogą cieszyć się tutaj licznymi atrakcjami ulicznymi, takimi jak pokazy czy też koncerty. Są to przedstawienia na najwyższym poziomie i z przyjemnością jest przystanąć z kubkiem dobrej kawy (czy innego napoju… ;)), słuchać dobrej muzyki i napawać się klimatem tego miasta. Jeśli lubicie tego rodzaju wydarzenia, szczególnie polecamy Wam Newski Prospekt, bo tutaj wiele się dzieje.

Relaks

Gdy zwiedzania macie już po prostu dość, a nogi odmawiają Wam posłuszeństwa, zachęcamy do relaksu na Polu Marsowym, które jest też świetnym miejscem na piknik. Słyszeliśmy, że bardzo dobrze odpoczywa się też w Ogrodzie Letnim, niestety w czasie naszego pobytu był on zamknięty.

Zobaczcie nasz vlog:

Doświadczajcie z nami!

Relacjonowali Wam: Julia i Przemysław

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *