Wyjątkowa architektura | Przewodnik po San Francisco

San Francisco to miasto wyjątkowe, jeśli chodzi o rozplanowanie przestrzeni. Kojarzycie te siatki prostopadłych ulic, które wydają się wręcz nierealne?

To właśnie tutaj! Spora część miasta to tego typu kratownica, na której ulice nazwane są kolejnymi numerami: pierwsza, druga, trzecia… Ten rozkład ulic niezwykle ułatwia poruszanie się po mieście. Wystarczy zapamiętać w którą stronę numery rosną i jesteście w stanie trafić bez mapy pod wiele adresów!

Cisco, bo tak zdrobniale nazywane jest chyba najbardziej liberalne miasto zachodniego wybrzeża, jest położone na wzgórzach. Dodatkowo ułatwia to orientację w terenie, gdyż raz za razem znajdujecie się na szczycie wzgórza, skąd często doskonale widać sporą część miasta.

Większa część San Francisco to niska zabudowa domków jednorodzinnych. Bardzo charakterystycznym obrazkiem są całe rzędy domów w stylu wiktoriańskim.

Najsłynniejszym ich skupiskiem jest Alamo Square. Kolorowe kamienice, na tle których cudownie rysuje się Cisco, nazywane są Painted Ladies, czyli pomalowane damy. To właśnie tutaj kręcono m.in. film Pani Doubtfire z Robinem Williamsem.

Wyraźnie odstającą od reszty miasta dzielnicą jest Financial District. To centrum biznesowe San Francisco, gdzie znajdują się siedziby wielkich korporacji i banków.

Zabudowa tutaj jest tak wysoka i gęsta, że przestrzenie między budynkami są wręcz zaciemnione w ciągu dnia. Znajdziecie tutaj też najsłynniejsze i najbardziej luksusowe hotele, domy mody czy butiki projektantów.

Znaną ulicą w Cisco jest Lombard Street. Ciągnie się horyzontalnie przez kilka dzielnic miasta od The Presidio do Coit Tower. Znana jest jako najbardziej poskręcana ulica na świecie. To wszystko za sprawą odcinka, który jest niezwykle pochyły.

Mieszkańcy tego fragmentu ulicy mieli problemy z dojazdem do swoich posiadłości, ze względu na duże nachylenie jezdni. Ostatecznie w 1923 roku zbudowano tutaj serpentynę, która składa się z ośmiu zakrętów. Jest to bardzo często odwiedzana “atrakcja” miasta, przez co dość często trzeba czekać w kolejce, aby tędy zjechać.

Aż ciężko wyobrazić sobie bolączki mieszkańców 🙂

Zobacz we vlogu:

Relacjonował Wam: Przemysław

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *