Top 10 atrakcje i 4 restauracje na wyspie Andros

Sway the way andros chora light house1

Ten post jest numerem 2 w serii Kompletny Przewodnik po wyspie Andros:

Dzisiaj chcemy skupić się na aktywnościach, które sprawiają, że na tej wyspie nie można się nudzić. Opowiemy Wam o muzeach i zabytkach wartych zwiedzenia/odwiedzenia, pięknych miejscowościach, atrakcjach na świeżym powietrzu, sportach, a także na smakowity koniec o świecie kulinarnym na Andros.

Miejscowości

Na Andros panuje wspaniały spokój, a każda z miejscowości ma swój wyjątkowy klimat.

 • Batsi, to wioska, od której warto zacząć przygodę na Andros. Nie brakuje tu bowiem restauracji, kawiarni, a nawet barów i klubów nocnych. To właśnie tutaj znajdziecie też przeróżne sklepiki. Jeden z nich, prowadzony przez greczynkę z Andros oferuje domowe wyroby: słodycze, dżemy, sery a także likiery! Znajdziecie tu dużą plażę piaszczystą, oraz port dla łodzi prywatnych.
 • Chora lub też Andros, to stolica a także największe miasto na wyspie. Zbudowane na wąskim półwyspie czaruje uroczą architekturą oraz pięknymi widokami. Nie brakuje tu kawiarni i restauracji oraz świetnych sklepików z lokalnym rękodziełem, unikatowymi ubraniami i ciekawą biżuterią. To też centrum kulturalne wyspy. Przy wybrzeżu znajdziecie plac nieznanego żeglarza z rzeźbą, oraz most prowadzący do ruin zamku weneckiego. Stąd jest także świetny widok na latarnie morską w porcie Nimborio, wybudowaną na malutkiej, skalistej wysepce niedaleko lądu.
 • Korthi, to kolejne miasteczko słynące z dobrej, piaszczystej plaży, wyśmienitych restauracji a także gościnności. Warto przejść się na Heroon square oraz do muzeum folkloru. Nie zapomnijcie o plaży “Tis grias to pidima”, z charakterystyczną skalną formacją ‘wyrastającą’ jak wieża z morza.

Zabytki

Andros to wyspa niepozorna. Na pierwszy rzut oka nie wydaje się, że plan wycieczek wypełni się takimi punktami jak zwiedzanie muzeów czy zabytków. Nic bardziej mylnego. Andros jest bogate w kulturę, można tutaj zwiedzać wiele muzeów, kościołów oraz klasztorów m.in:

 • Muzeum Archeologiczne Andros zlokalizowane w Chorze, zaprojektowane przez architekta Stamosa Papadakisa zbiera kolekcje znalezisk okresu geometrycznego z Zagory oraz rzeźby m.in z okresów od archaicznego po rzymski.
 • Archeologiczne muzeum Palaeopolis znajdujące się na drodze z Gavrio do Chory w centrum wioski Palaeopolis, z kolekcją rzeźb, monet oraz statuetek.
 • Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Chorze, zawierające kolekcję rzeźb lokalnego artysty Michaela Tombrosa, a także dzieła innych greków oraz międzynarodowych twórców.
 • Muzeum oliwy, umiejscowione w jednej z lepiej zachowanych wytwórni oliwy na Cykladach, w wiosce Ano Pitrofos. Właściciel miejsca, który odrestaurował budynek, sam oprowadza gości, opowiadając o każdym etapie tradycyjnego wytwarzania oliwy.
 • Klasztor Panachrantos, to jedno z miejsc, które najbardziej nas zaskoczyło. Musimy przyznać, że przyjechaliśmy tutaj trochę z przymusu, ale nasza przewodnik upierała się, że koniecznie przed wyjazdem trzeba to miejsce odwiedzić. I przyznać musimy, że było warto. Nie co dzień zdarza nam się bowiem przechadzać po klasztorze wybudowanym między 963 a 969 rokiem i pić kawę z mnichami!

Atrakcje na świeżym powietrzu

Oprócz tego, że Andros słynie z atmosfery sprzyjającej relaksowi, znane jest także z dużej oferty aktywności. Można wybrać spośród:

 • Trekkingu i hikingu. Andros, w przeciwieństwie do innych wysp na Cykladach jest idealnym miejscem do pieszych wycieczek, głównie z powodu górzystego terenu, naturalnych źródeł i wyjątkowej natury. Organizacja non profit Andros Routes od kilku lat dba o utrzymanie i promocję tras obejmujących aż 300 km, zróżnicowanych w zależności od doświadczeń i trudności. My w szczególności polecamy wybranie się na spacer z Arianą z Trekking Andros, która ma ogromną wiedzę o wyspie i sprawi, że trekking będzie nie tylko aktywnością fizyczną, a także fascynującym przeżyciem.
 • Roweru górskiego. Świetna okazja do zobaczenia odizolowanych plaż czy górskich widoków.
 • Nurkowania. Wyspa słynie z krystalicznie czystych wód, a wraki statków stworzyły dom dla wielu stworzeń morskich. Nic dziwnego, że nurkowanie w morzu Egejskim jest bardzo popularne.
 • Windsurfingu. Świetne warunki klimatyczne sprawiają, że Andros jest idealną wyspą do nauki czy zaawansowanego windsurfingu.
 • Off roadu Jeepem 4x4.
 • Rejsów łodzią.
 • Zajęć z Tai Chi i Jogi z Arianą z Trekking Andros.
 • Lekcji gotowania w zgodzie z tradycją na bazie lokalnych organicznych produktów.
 • Przejażdżek konnych.

Restauracje

Ten temat zasługuje na osobny akapit. Razem z Przemkiem jesteśmy wielkimi smakoszami. Uwielbiamy pyszne potrawy, a próbowanie lokalnej kuchni jest dla nas zawsze nieodłącznym elementem zwiedzania. Ta na Andros, była dla nas wyjątkową przyjemnością przez duże ‘p’. Nigdy dotychczas nie zdarzyło nam się zjeść same trafione dania. Dlaczego na Andros jest tak pysznie? Po raz kolejny zapewne dlatego, że Andros to wyspa wyjątkowa. Krajobraz i obecność źródeł sprawia, że gleba jest żyzna, więc uprawianie roślin jest tu bardzo łatwe. Myślę, że niewiele się pomylę pisząc, że ok 85% produktów podawanych w restauracjach pochodzi z lokalnych upraw czy domowych produkcji. W trakcie pobytu na wyspie odwiedziliśmy 4 wyjątkowe restauracje, które dla Was zrecenzowaliśmy:

Doświadczajcie z nami!

Relacjonowali Wam: Julia i Przemysław

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *