Nie wiemy jak Wy, ale my nigdy nie postrzegaliśmy Rumunii w kategorii top miejsce na city break albo kilkutygodniowy tour po kraju. Bardzo nam się teraz wstyd przyznać, ale nie mieliśmy za pozytywnego zdania o tym kraju. Kojarzyło nam się z biedą, niewielkim rozwojem, Cyganami oraz ogólnie rzecz biorąc mało atrakcyjnym państwem do zwiedzania. Ale wiecie co? Najprzyjemniej jest pojechać gdzieś z niskimi oczekiwaniami i super pozytywnie się zaskoczyć!
Budynek CEC
Rumunia to kraj, którego historia ostatnich kilkudziesięciu lat jest bardzo zbliżona do Polskiej. Jest jednym z biedniejszych krajów byłego bloku wschodniego i jak każdy z tych krajów ma trudną przeszłość. Polska w ostatnich lata zrobiła ogromny krok naprzód, Rumunia również zmierza w dobrym kierunku, niestety jednak dużo wolniej.
Nie bez znaczenia jest fakt, że po obaleniu największego i najokrutniejszego dyktatora rumuńskiego Nicolae Ceausescu, władzę przejęła partia, która miała wyzwolić kraj z komunizmu. Okazała się jednak neokomunistyczna i raczej utrudniająca Rumunii nabranie rozpędu w rozwoju. W naszym odczuciu Rumuni to naród bardzo świadomy swojej przeszłości i starający się zmienić jego percepcję na arenie międzynarodowej. Podczas pobytu spotkaliśmy wiele przemiłych, pomocnych osób, bez problemu porozumiewających się po angielsku!
Również i Bukareszt pozytywnie nas zaskoczył, skrywa bowiem wiele perełek i ciekawych atrakcji. Przyjeżdżając tu pamiętać jednak należy o kilku ważnych sprawach, o których przeczytacie w dalszej części tego posta.
Teatr Odeon Pomnik Karola I
Agenda
Informacje organizacyjne
Waluta
Walutą obowiązującą na terenie Rumunii jest lej rumuński (RON). Aktualny przelicznik to 0.92 złotego za 1 lej. . Banknoty leja rumuńskiego zdobią wizerunki wybitnych postaci historycznych związanych z państwem i, co ciekawe, są polimerowe! Świetne jest to, że w większości miejsc spokojnie można płacić kartą.
Loty do Bukaresztu
Do Bukaresztu spokojnie dolecicie Wizzairem już za ok. 250 zł w dwie strony. Ciekawym pomysłem jest też podróż do Rumunii samochodem i przeprawa przez malownicze Karpaty Trasą Transfogarską.
Transport do miasta /na lotnisko
Do miasta/na lotnisko możecie dostać się busami (numery 780, 782, 783 i 784, w zależności od punktu startu/docelowego) za 3,5 Lei w jedną stronę. Koszt dojazdu taksówką to ok 50 zł. Czas dojazdu 30-40 minut w zależności od ruchu ulicznego.
Noclegi
Niezmiennie od wielu wyjazdów z całego serca polecamy Wam Airbnb. W Bukareszcie można znaleźć mieszkania na każdy budżet i w różnych lokalizacjach. My wybraliśmy apartament blisko Pałacu Ludowego, który stanowił świetną bazę dla zwiedzania miasta.
Poruszanie się po mieście
Bukareszt ma złą sławę miasta bardzo zakorkowanego. Transport publiczny, choć dość dobrze rozwinięty, nie jest za często wybierany przez mieszkańcow, co kończy się katastrofą na ulicach. Najgorzej jest między 7-10 i 15-18. W tych godzinach nie powinni nas zdziwić policjanci, którzy moderują intensywnym ruchem.
Świetnym sposobem na sprawne poruszanie się po centrum są skutery elektryczne na minuty. Znane już wszystkim Polakom blinkee.city, od tego sezonu wprowadziło na ulice Bukaresztu swoje skutery, a my mieliśmy wspaniałą okazję zwiedzać miasto właśnie nimi. Nie dość, że korki nas nie dotyczyły, to jeszcze nigdy nie mieliśmy problemu z zaparkowaniem. Bajka! Sprawdźcie czy blinkee.city jest w Waszym mieście 🙂
blinkee.city Rumunia
Najważniejsze atrakcje
Bukareszt nazywany jest Małym Paryżem, bo wiele budynków inspirowanych było stolicą Francji. Jednak poruszając się po ulicach miasta mamy wrażenie jakbyśmy byli w mieście zlepionym z wielu. Z jednej strony bardzo francuska architektura, z drugiej czysto komunistyczne naleciałości. Widać też sporo wpływów osmańskich. Bukareszt to miasto kontrastów.
Stare miasto
Dość małe i podniszczone Stare Miasto uczęszczane jest głównie przez turystów. Za czasów komunizmu przesiedlono tu biednych mieszkańców wsi i robotników (siłę roboczą potrzebną Nicolae Ceausescu), którzy nie mieli środków na utrzymanie czy remont budynków, przez co sukcesywnie niszczały. Aktualnie trwa program renowacji, jednak z powodu braków w budżecie, idzie to dość wolno.
Stare miasto Stare miasto
Cărturești Carusel
Oprócz licznych restauracji, pubów i kawiarni, na Starym Mieście znajdziecie też przepiękną księgarnię Cărturești Carusel. Budynek, w którym jest zlokalizowana jeszcze kilka lat temu był w ruinach, teraz natomiast to jedno z najpiękniejszych i najbardziej Instagramowych miejsc w Bukareszcie. Oprócz książek kupicie tu przeróżne bibeloty, gadżety, a także napijecie się kawy czy lemoniady w kawiarni na ostatnim piętrze. Miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia!
Cărturești Carusel Cărturești Carusel
Cărturești Carusel
Caru’ cu Bere
Caru’ cu Bere to najstarsza restauracja w mieście. Serwują w niej tradycyjną rumuńską kuchnię. Restauracja jest ogromna, a jej wnętrze imponujące. Drewniane stropy i łuki, liczne malowidła i rzeźby w drewnie to tylko jedne z elementów wystroju. Zamówienia przyjmowane i wydawane są sprawnie, obsługa jest sympatyczna, a jedzenie pyszne! Próbowaliśmy tutaj tradycyjnych dań rumuńskich, między innymi gulaszu z polentą, kapusty zasmażanej (przygotowywanej z kiszonej kapusty), rumuńskich kiełbasek i mięs pieczonych, pieczonego pstrąga, a także deseru, prawdziwego hita, rumuńskiego pączka z kwaśną śmietaną i dżemem. Do obiadu czy kolacji polecamy Wam lokalne piwo Azuga, które choć do najtańszych nie należy, jest pyszne, lekkie i orzeźwiające. Ceny potraw ciężko uśrednić, ale porównując z innymi restauracjami, są bardzo przyzwoite.
Rumuński pączek w Caru’ cu Bere
Hanu’ lui Manuc
Jednocześnie restauracja i najstarszy Inn (odpowiednik małego hotelu, bed&breakfast czy Marokańskiego Riadu) w Bukareszcie. Hanu’ lui Manuc to kolejna tradycyjna restauracja z dużym menu i jeszcze większym patio z licznymi stolikami.
Hanu’ lui Manuc Hanu’ lui Manuc
Cerkiew Kretzulescu
Cerkiew Kretzulescu (Old Court Church) to najstarsza cerkiew w Bukareszcie. Jej budowa rozpoczęła się w 1558 roku i zakończyła w 1591. Na przestrzeni lat i w wyniku różnych zdarzeń cerkiew uległa uszkodzeniu, ale wielokrotnie ją restaurowano.
Klasztor Stawropolski
Niewielki i jeden z najpiękniejszych klasztorów zlokalizowany w starym mieście. Nadal zamieszkiwany jest przez mnichów, a na jego placu możemy znaleźć elementy innych cerkwi i budowli prawosławnych zniszczonych w trakcie komunizmu.
Klasztor Stawropolski Klasztor Stawropolski
Pasajul Macca Vilacrosse
Wyjątkowy pasaż Macca Pasajul Vilacrosse – nazywany też pasażem z żółtym dachem. To bardzo fotogeniczne miejsce i trochę przypominające Galerię Vittorio Emanuele II w Mediolanie. Znajduje się tu wiele pubów z shishą oraz kawiarni.


Pałac Ludowy
Ten bardzo charakterystyczny dla Rumunii budynek reprezentuje szczyt megalomanii Nicolae Ceausescu. Aktualnie jest najcięższym i drugim największym budynkiem (pod względem powierzchni) na świecie! Widok jest naprawdę imponujący, nie można jednak zapominać o historii jego powstawania. Wiele starych, pięknych budynków zostało zburzonych, a ludzi wysiedlonych by zbudować ten masyw, którego wnętrze nie jest aktualnie nawet w połowie wykorzystywane. Teraz jest siedzibą Parlamentu Rumunii, a utrzymanie budynku to niewyobrażalne koszty. Pałac Parlamentu można zwiedzać w środku po wcześniejszej rezerwacji wizyty (więcej informacji tutaj), jednak w czasie naszego pobytu był wyłączony ze zwiedzania.
Pałac Ludowy
Droga Zwycięstwa (Calea Victoriei)
Calea Victoriei to jedna z najbardziej urokliwych ulic Bukaresztu. W okresie międzywojennym Calea Victoriei stała się jedną z najmodniejszych ulic. Idąc tą drogą od Piata Natiunilor Unite do Piata Victoriei znajdziesz jedne z najpiękniejszych budynków w Bukareszcie. Wśród nich są m.in. wspomniany wyżej Kościół Stavropoleos, National Savings Bank (CEC), Cerkiew Cretulescu Church, Atheneum oraz Narodowe Muzeum Sztuki.
Calea Victoriei Calea Victoriei
Atheneum Romanum
Jest to najbardziej prestiżowa sala koncertowa w Bukareszcie i jeden z najpiękniejszych budynków. Został zbudowany w 1888 roku w stylu neoklasycystycznym według projektu francuskiego architekta Alberta Gallerona.
Atheneum Romanum
Rumuński Bank Oszczędnościowy lub Budynek CEC
Ten piękny budynek został zaprojektowany w stylu eklektycznym przez francuskiego architekta Paula Gottereau. Jego budowę rozpoczęto w 1894 r. Na miejscu XVI-wiecznego klasztoru Sf. Ioan cel Nou. Był to jedyny bank, który mógł prowadzić interesy w czasach komunizmu.
Budynek CEC Budynek CEC
Łuk Triumfalny (Arcul de Triumf)
W północnym Bukareszcie, wzdłuż ulicy Kiseleff znajduje się Łuk Triumfalny. Wzorowany jest na Łuku Triumfalnym w Paryżu, a konstrukcja została wzniesiona w latach 1935-1936 dla upamiętnienia powstania Wielkiej Rumunii, które miało miejsce w 1918 roku. Znajduje się w miejscu, gdzie stały dwa wcześniejsze łuki. Obecny łuk zbudowany jest z betonu i granitu.
Łuk Triumfalny Łuk Triumfalny
Gradina Eden
„Sekretny ogród” ukryty za fascynującym zabytkowym pałacem – Palatul Stirbei – na ulicy Calea Victoriei. Znajdziesz tu chillową atmosferę, drzewa, a na nich hamaki, lokalne piwa i koktajle, a nawet gofry. Miejsce ze świetnym klimatem!
Gradina Eden
Na poniższej mapie zaznaczamy też 3 świetne miejscówki na śniadanie, a niebawem na blogu pojawi się o nich dedykowany wpis 🙂
Zobaczcie nasze vlogi:
Doświadczajcie z
Relacjonowali Wam: Julia i Przemysław