-
- #1 Krajobraz, historia & architektura | Andros
- #2 Atrakcje na Andros & świat kulinarny | Andros
- #3 Elementarz plażowicza & natura | Andros
Agenda
Jak dotrzeć na Andros?
Podróż na Andros jest prostsza niż mogłoby się wydawać. Na lotnisku w Atenach ląduje dziennie wiele samolotów z całego świata, a teraz także z Łodzi. Po wylądowaniu kierować należy się na autobus, który kursuje na trasie Lotnisko – Port Rafina. Podróż to ok. 40 minut.
Z portu Rafina natomiast, na Andros można dostać się promem, np. firmy Fast Ferries. W zależności od sezonu liczba promów docierających na wyspę to od 2 do 5, a kurs z portu zajmuje ok 2 godziny.
Krajobraz
Andros jest najbardziej wysuniętą na północ wyspą na Cykladach. Jest też drugą co do wielkości, zaraz po Naxos (powierzchnia 374 m2). Na co dzień mieszka tu ok. 9 tys. osób, jednak w sezonie, populacja się zwiększa. Andros to wyspa o górzystym terenie. Jej najwyższym wzniesieniem jest Petalo (997 m n.p.m.). Lokalsi często nazywają ją “Skałą” z powodu skalistego wybrzeża i malutkich wysepek ją otaczających.
Podłoże składa się głównie z krystalicznego łupka błogosławiąc wyspę licznymi źródłami, z bardzo czystą wodą oraz rzekami, które zapewniają świetne środowisko do rozwoju roślin. Na zboczach gór rosną dęby, drzewa orzecha włoskiego, cytrusy oraz inne drzewa owocowe i gaje oliwne. Gleba na wyspie jest żyzna, więc grecy z Andros cieszyć się mogę pysznymi lokalnymi produktami. Uprawiają tu bowiem warzywa (m.in pomidory, ogórki, bakłażany, papryki, cukinie, lokalną sałatę, kapary) a także owoce (np. morele, brzoskwinie, figi, oraz cytrusy: cytryny, grejpfruty i pomarańcze. Dzięki obecności wód gruntowych, nie muszą importować ich z lądu. Dowiedzieliśmy się, że nawet ją butelkują. Będąc w miejscowych restauracjach, bardzo prawdopodobne jest, że zaserwują Wam tą smaczną, lokalną wodę.
Na wyspie znajdują się trzy porty, a ten do którego dopływają promy to Gavrio. W porcie w Batsi, oddalonym zaledwie kilka kilometrów od Gavrio, cumują głównie prywatne łodzie, w porcie w Chorze natomiast również łodzie rybackie.
Historia
Zgodnie z powszechnym poglądem, wyspa wzięła swoją nazwę od Androsa, generała Radamanthysa, króla Krety. Dowodzi to, że Andros był pod władzą kreteńską, podobnie jak inne wyspy na Morzu Egejskim. Ze względu na swoją lokalizację, wyspa Andros była punktem strategicznym w prawie wszystkich okresach w historii.
Ostatnie wykopaliska w przylądku Strofila ujawniły prehistoryczną osadę należącą do okresu neolitu (4500-3200 r. p.n.e.), z licznymi malowidłami naskalnymi, przedstawiającymi głównie łodzie oraz sceny z dzikimi zwierzętami i ptakami. Osada została scharakteryzowana jako najważniejsza z tego okresu i najlepiej zachowana na Morzu Egejskim. Nieco dalej na południe ukazuje się Zagora – jedna z najlepiej zachowanych osad greckich w okresie geometrycznym (900-700 r. p.n.e). Znaleziska z epoki brązu (200 r. p.n.e) można znaleźć w rejonie Plaka (na południe od Zagory), a także w archeologicznym miejscu Ypsili.
W okresie klasycznym Palaiopolis, stolica Andros, była otoczona przez około pięćdziesiąt osad, a znaleziska bogatych monet wskazują dobrobyt tamtych czasów. W XI i XII wieku Andros doświadczyło intensywnego wzrostu. Stało się znane na całym świecie dzięki swoim wyrobom z jedwabiu i handlowi morskiemu. W tym okresie wybudowano doskonałe przykłady architektury religijnej, takie jak kościoły Taxiarches w Messaria, Melida, Ypsilou i Kimisis Theotokou w Mesathouri. W tym samym okresie – a także nieco później – zbudowano klasztory Zoodochos Pigi, Agios Nikolaos i Panachrantou.
W czasach współczesnych Andros, pomimo niepowodzeń pierwszej i drugiej wojny światowej, znajdowała się nadal na szczycie handlowej żeglugi i dobrobytu gospodarczego. Warto wspomnieć, że na początku XX wieku właściciel statku Andriot Dimitris Moraitis uruchomił morską trasę Grecja-Ameryka Północna.
Druga wojna światowa spowodowała znaczne straty na wyspie. Pod koniec lat pięćdziesiątych rozpoczęła się wielka fala emigracyjna, zarówno do głównych ośrodków miejskich w Atenach i Pireusie, jak i za granicę (głównie do USA), która dramatycznie zmniejszyła populację wyspy. W ciągu ostatnich 2-3 lat wyspa doświadcza ponownego wzrostu, koncentrując się głównie na turystyce.
Architektura
Architektura na Andros jest naprawdę ciekawa, bo odbiega od tej typowej dla wysp na Cykladach. Mieszają się tutaj różne style: typowe domy z neoklasycznymi budynkami, weneckie wieże i fortece ze starymi młynami wodnymi oraz fontannami. Architektura Andros ma wiele aspektów, ale jest szczególnie znana z kosmopolitycznej atmosfery i tożsamości kulturowej, które zarysowały ostatnie dekady.
Wokół Chory i malowniczych wiosek można zobaczyć doskonałe przykłady wiejskich domów stojących blisko weneckich wież. Równie imponujące są piękne rezydencje rozsiane po całej wyspie, które zostały zbudowane podczas rządów tureckich. Inną cechą Andros jest wiele gołębników zdobiących wyspę, które można znaleźć głównie w regionie Korthi. Struktury kamienne zbudowane w geometrycznych kształtach tworzących trójkąty, romby i koła nadają wyspie piękny ton.
Gdzie się zatrzymać?
Odwiedzający znajdą na Andros wiele hoteli, które zostały stworzone w odniesieniu do tradycyjnej cykladzkiej architektury. Doskonałym przykładem jest hotel Aneroussa Beach Hotel bardzo blisko Batsi. Ten spokojny ośrodek spodoba się osobom preferującym domową atmosferę, ciszę i wspaniałe widoki. Hotel ma dostęp do piaszczystej plaży z barem otwieranym w sezonie. Pastelowe budynki, liczna roślinność i kwiaty dodają niewątpliwego uroku. Bliskość Batsi pozwala na wybranie się spacerem do miejscowości na zakupy czy kolację. To także dobra baza wypadowa do zwiedzania całej wyspy.
Jeśli ktoś preferuje jednak inną lokalizację, do wyboru ma szereg różnych hoteli czy pokoi do wynajęcia. Obszerną bazę noclegową znajdziecie tutaj.
Zobaczcie nasz vlog:
Doświadczajcie z nami!
Relacjonowali Wam: Julia i Przemysław