Petersburg | Wiza i praktyczne informacje

Ten post jest numerem 1 w serii Kompletny Przewodnik po Petersburgu:
Sway the way st petersburg horse statue

Wizy

Wstępne przygotowania do wyjazdu do Rosji zaczęliśmy już pół roku przed. Wyjściowo do Petersburga mieliśmy jechać autokarem, ale termin wyjazdu nam nie odpowiadał. Na szczęście po sprawdzeniu połączeń lotniczych okazało się, że to nie problem. Nie dość, że udało nam się znaleźć lot w odpowiednim terminie, to jeszcze koszt był porównywalny do podróży autokarem, a czas z ponad 20 godzin, skrócił się nam do 5. Wylatywaliśmy z Warszawy białoruskimi liniami lotniczymi Belavia, z przesiadką w Mińsku.
Odwiedzenie Rosji wiąże się z pewnymi formalnościami, do których warto podejść ze spokojem i odpowiednim przygotowaniem. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że konieczna jest wiza. Dokument ten można oczywiście załatwiać we własnym zakresie, ale my po bardzo pozytywnych doświadczeniach przy organizacji wizy do USA, zdecydowaliśmy się na skorzystanie z usług firmy wecotravel. Nasza rola sprowadziła się jedynie do wysłania niezbędnych danych i zdjęć do firmy, uiszczenia opłaty oraz odebrania wiz od kuriera. Proste!

W przypadku tradycyjnego składania wniosku wizowego należy to zrobić elektronicznie w języku rosyjskim lub angielskim, a później wydrukować za pośrednictwem specjalnej strony internetowej. Wnioski wizowe należy osobiście lub za pośrednictwem osoby trzeciej złożyć w Rosyjskim Centrum Wizowym lub w Wydziale Konsularnym po uprzednim zarejestrowaniu się tutaj.

W celu uzyskania wizy turystycznej należy przygotować:

  • Paszport, ważny co najmniej 180 dni, licząc od daty zakończenia terminu ważności wizy na wjazd do Rosji
  • Wniosek wizowy wypełniony wyłącznie elektronicznie w języku rosyjskim bądź angielskim i wydrukowany za pomocą specjalnej strony internetowej Departamentu Konsularnego MSZ Rosji. Nie są przyjmowane kwestionariusze nadesłane faksem lub pocztą
  • Jedno zdjęcie (specyfikacja)
  • Potwierdzenie przyjęcia turysty zagranicznego wystawione przez rosyjską firmę turystyczną, zarejestrowaną w rosyjskim Federalnym Rejestrze Touroperatorów
  • Ubezpieczenie zdrowotne z pokryciem €30 000 ważne na terenie Federacji Rosyjskiej na okres pobytu w Rosji. W przypadku wizy wielokrotnej – ważne na okres pierwszego wjazdu.

Wiza turystyczna (jedno lub dwukrotna) wystawiana maksymalnie na okres do 30 dni. W Rosji obowiązuje konieczność zameldowania się w miejscu pobytu w organie terytorialnym Federacyjnej Służby Migracyjnej Rosji.
Koszt wizy turystycznej przy czasie oczekiwania do 10 dni roboczych (tryb zwykły) to 145 zł. Istnieje także możliwość skorzystania z trybu ekspresowego (do 3 dni roboczych), wtedy koszt wizy zwiększa się do 290 zł. Do tego należy doliczyć koszt zaproszenia (ok.80 zł) oraz ubezpieczenia (ok.30 zł).

Aktualizacja:

Rosja od 1 października wprowadzi darmową e-wizę dla podróżnych odwiedzających Sankt Petersburg i cały region leningradzki. To świetne wieści! Już niebawem łatwiej zwiedzimy jedno z najpiękniejszych miast w Europie. Dzięki e-wizie w Petersburgu będziemy mogli przebywać do 8 dni, Dekret w tej sprawie podpisał sam prezydent Władimir Putin! 🤭

Transport z lotniska

Po wylądowaniu w Porcie Lotniczym Petersburg-Pułkowo, do centrum miasta możemy dostać się na kilka sposobów. Najtańszym jest autobus, my właśnie z tej opcji skorzystaliśmy. Można także pojechać taksówką czy Uberem, który okazał się naszym podstawowym środkiem transportu po mieście. Dojazdy Uberem w Petersburgu w czasie, gdy my go zwiedzaliśmy były naprawdę tanie, a dostępność pojazdów nie pozostawiała nic do życzenia.

Autobus nr 39 dowiózł nas do stacji metra Moskovskaya. Metro w Petersburgu jest jednym z najglębiej położonych systemów na świecie. 5 linii łączy 67 stacji i jest chlubą miasta. Bez tych połączeń poruszanie się po mieście byłoby bardzo utrudnione. Dodatkowo ten środek transportu jest niezwykle piękny. Większość stacji została zaprojektowania z ogromnym przemyśleniem i skupieniem na detalach. Wiele osób przyjeżdżając do Petersburga wyprawia się na wycieczkę po najciekawszych stacjach. Nas na stacji Moskovskaya spotkała bardzo miła przygoda. Zawiła sieć połączeń jest często dla turystów zagwozdką. Z nami było podobnie. Staliśmy przy planie próbując zorientować się, gdzie powinniśmy się udać oraz jak i ile zapłacić za bilet. Ku wielkiemu zaskoczeniu podeszła do nas kobieta z jedną intencją – pomocy. Tatiana pomogła nam z zakupem żetonu, odprowadziła na przystanek i nawet wsiadła z nami do wagonu, żeby wskazać na schemacie trasy gdzie dokładnie powinniśmy wysiąść! Taki początek rosyjskiej przygody zdecydowanie dodał nam skrzydeł!

Internet i telefon

Jadąc do Rosji należy pamiętać, że jest to kraj nienależący do Unii Europejskiej. Tak, wiemy, że to oczywiste, ale łatwo się zapomina, że w Unii mamy aktualnie wspaniałe warunki jeśli chodzi o połączenia telefoniczne i korzystanie z internetu. W przypadku Rosji, jest zupełnie inaczej. Koszty połączeń są kosmicznie wysokie, nie wspominając już o kosztach internetu. Świetnym rozwiązaniem jest w takiej sytuacji zakupienie karty sim na miejscu. Za niewielkie pieniądze możemy mieć pakiet darmowych rozmów oraz internet, co nie raz uratowało nas przed zagubieniem się!

Doświadczajcie z nami!

Relacjonowali Wam: Julia i Przemysław

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *