Na Litwę bardzo łatwo i tanio można dotrzeć samochodem. Stosunkowo niewielka odległość i możliwość zwiedzenia czegoś więcej niż tylko Wilna, sprawia, że podróżowanie samochodem mocno konkuruje z samolotem. W przeciwieństwie do naszych innych wschodnich sąsiadów, podróż autem na Litwę nie wiąże się z dodatkowymi formalnościami. Jest jednak kilka ważnych informacji, które bardzo ułatwią wyprawę.
Planujecie zwiedzać Wilno? Koniecznie sprawdźcie nasz post o najlepszych atrakcjach!
Co warto wiedzieć przed wyjazdem samochodem na Litwę?
Agenda
Przepisy drogowe
Litwa należy do Unii Europejskiej i Strefy Schengen, więc poruszanie się samochodem nie wymaga dodatkowych dokumentów. Nie jest wymagane upoważnienie do prowadzenia samochodu w przypadku samochodu pożyczonego czy służbowego. Nie będziecie też stać na granicy, co jest ogromnym plusem. Przepisy drogowe natomiast, choć dość zbliżone do Polskich, trochę się różnią. Pilnowanie się tych małych różnic może jednak ustrzec przed potencjalnym mandatem 🙂
Ważną informacją jest, że ograniczenia prędkości na autostradach i drogach szybkiego ruchu zależne są od pory roku. Od początku listopada do końca marca podróżując po Litwie autostradami możemy poruszać się z maksymalną prędkością 110 km/h, a drogami szybkiego ruchu 100 km/h. W okresie letnim dozwolona prędkość na autostradzie wzrasta do 130 km/h, na drodze szybkiego ruchu zaś do 110 km/h. W terenie zabudowanym natomiast, dozwolona prędkość to 50 km/h.
Ku radości, nie obowiązują winiety czy opłaty za autostrady.
Waluta
Waluta obowiązująca na Litwie to Euro. Ceny są zbliżone, lecz nieco wyższe niż w Polsce.
Parkingi w Wilnie
Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że będziecie jechać do Wilna. Jak jest z parkingami w stolicy Litwy?
W Wilnie obowiązują 4 strefu parkowania: niebieska, czerwona, żółta i zielona. Różnią się godzinami parkowania oraz ceną.
Strefa niebieska jest najdroższa, godzina parkowania kosztuje 1,80 euro, a za parking trzeba płacić od poniedziałku do niedzieli w godzinach 8-24. To najmniejsza strefa, obejmuje okolice Ratusza (ulice Vokėčių, Didžioji, Stiklų), ulicę Šventaragio przy Placu Katedralnym oraz kawałek alei Giedymino i ulicę Jakšto.
Strefa czerwona obejmuje większość Starówki, koszt jednej godziny parkowania to 0,9 euro, a za parking trzeba płacić od poniedziałku do soboty w godzinach 8-22.
Strefa żółta znajduje się dookoła strefy czerwonej, koszt jednej godziny parkowania to 0,6 euro, a za parking trzeba płacić od poniedziałku do soboty w godzinach 8-20.
Strefa zielona to najtańsza ze wszystkich stref płatnego parkowania w Wilnie. Godzina postoju samochodu kosztuje tylko 0,3 euro. Za parkowanie trzeba płacić od poniedziałku do soboty w godzinach 8-20.
Jeśli zdecydujemy się na zaparkowanie w jakiejś strefie i uiścimy płatność, możemy dowolnie zmieniać miejsce parkingowe w czasie ważności biletu w strefie, w której go kupiliśmy i w strefach tańszych. W związku z tym:
- posiadając bilet ze strefy niebieskiej możemy parkować we wszystkich strefach,
- posiadając bilet ze strefy czerwonej możemy parkować również w strefie żółtej i zielonej,
- posiadając bilet ze strefy żółtej możemy parkować również w strefie zielonej,
- posiadanie biletu ze strefy zielonej pozwala parkować jedynie w tej strefie.
Parkomaty ustawione są w pobliżu wszystkich płatnych parkingów. W parkomatach zapłacimy jedynie metalowymi monetami lub za pomocą sms.
Sprzedaż alkoholu
Przyznamy szczerze, że byliśmy w lekkim szoku, gdy w niedzielę do pizzy na wynos próbowaliśmy kupić wino w sklepie spożywczym. Pani za ladą wina sprzedać nie chciała. Łamanym rosyjskim probowała nam coś wyjaśnić, po czym pokazała kartkę po angielsku, z informacją o zakazie sprzedaży alkoholu w niedzielę.
Okazuje się, że litewskie władze zaostrzyły przepisy dotyczące jego sprzedaży. Zgodnie z nowymi przepisami alkohol można nabyć tylko w godzinach od 10 do 20 od poniedziałku do soboty, a w niedzielę od 10 do 15. Poza tymi godzinami, alkohol sprzedawany jest tylko na miejscu w barach i restauracjach.
Jeśli planujecie przywieźć ze sobą alkohol jako pamiątkę czy prezent dla rodziny/znajomych, pamiętajcie o wpomnianych przepisach 😉
Doświadczajcie z nami!
Relacjonowali Wam: Julia i Przemysław