Wilno na weekend | Top 15 najciekawsze atrakcje

Litwa – jeden z naszych wschodnich sąsiadów, to kraj spleciony z Polską wieloletnią historią. W Wilnie nadal napotkamy wiele polskich śladów, chociażby w Kaplicy z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej, czy na Uniwersytecie Wileńskim. 

Rocznie Wilno odwiedzają rzesze Polaków, pewnie po części z powodu bliskiej odległości i możliwości podróży samochodem (sprawdźcie przydatne informacje o podróżowaniu autem po Litwie), czy cen zbliżonych do polskich. Wilno, to malownicze miasto, którego starówka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Skrywa wiele urokliwych zakątków i niewątpliwie jest świetną opcją na city break.

Jakie są najciekawsze atrakcje w Wilnie?

Ostra Brama

Zwiedzanie Wilna warto rozpocząć od Ostrej Bramy. Ta gotycka budowla jest pozostałością po murach obronnych miasta i otwiera przed nami Stare Miasto. Po północnej stronie skrywa kaplicę z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej. Jest to jeden z najwybitniejszych renesansowych dzieł malarskich na Litwie zwany Madonną Ostrobramską lub Madonną Wileńską. Został namalowany w XVII wieku i wzorowany był na rycinach holenderskiego malarza Martina de Vosa. 

Obraz ostrobramski słynie z cudów. Był czczony i uważany za cudowny zarówno przez katolików, jak też przez wiernych prawosławnych i unitów. Znany jest na całym świecie, a jego kopie znajdują się np. w Paryżu oraz w wielu kościołach w Polsce. Obecnie Ostra Brama dla większości jest miejscem świętym – sanktuarium Maryjnym.

Kościoły

Wilno, nazywane jest miastem kościołów. Chociaż ich zwiedzanie nie należy do naszych ulubionych aktywności, pominąć te najważniejsze byłoby grzechem. Gdy żarty odstawimy na bok, zaglądając do wileńskich cerkwi można zmienić zdanie. Atmosfera, która w nich panuje jest naprawdę wyjątkowa, owiana tajemnicą i ciężką wonią kadzideł. 

Cerkiew Ducha Świętego

Jedna z najważniejszych świątyń to Cerkiew Ducha Świętego – główna świątynia prawosławna na Litwie. Ukryta jest w bramie przy ulicy Ostrobramskiej. Przywilej na budowę cerkwi św. Ducha nadał król Władysław Waza. Wnętrze cerkwi zdobią płaskorzeźby i rzeźby stiukowe. W cerkwi pochowanych zostało trzech prawosławnych świętych – Antoniusz, Eustachy i Jan.

Cerkiew Ducha Świętego jest jedyną na Litwie świątynią prawosławną zbudowaną na planie krzyża łacińskiego, jak barokowy kościół. W 1749 roku cerkiew spłonęła. Zrekonstruował ją jeden z najwybitniejszych architektów doby baroku wileńskiego Jan Krzysztof Glaubitz. W XIX wieku cerkiew została ponownie przebudowana.

Kościół św. Kazimierza

Pudrowo-brzoskwiniowy kościół św. Kazimierza to pierwszy na Litwie kościół barokowy. Budowa trwała 14 lat i została zakończona w 1618 roku. Kościół św. Kazimierza był głównym kościołem jezuickim w Wielkim Księstwie Litewskim. 

Kościół św. Anny

Kościół św. Anny jest arcydziełem późnego gotyku. Legenda głosi, że Napoleon Bonaparte zachwycony architekturą tego kościoła chciał go przenieść do Paryża.

Stare miasto

Podążając dalej ulicą Ostrobramską dojdziemy do Placu Ratuszowego z Ratuszem w stylu klasycystycznym, a następnie do najbardziej znanych ulic w Wilnie – m.in. Zamkowej, po Litewsku Pilies. Pełno tu straganów, restauracji i barów – to taki wileński deptak.

Jeżeli chcecie zjeść coś dobrego, sugerujemy nie iść do pierwszej lepszej restauracji. Będzie nastawiona na turystów, ceny wyższe, a jedzenie raczej niesmaczne i tłuste. Przygotujemy post dedykowany jedzeniu na Litwie z listą świetnych restauracji zarówno w Wilnie, jak i w Trokach – wypatrujcie! 

Boczne uliczki starego miasta są spokojniejsze i bardzo urokliwe. Ulica Stiklių sezonowo ozdobiona jest kolorowymi balonami. Uliczkę Bernardinų zdobią za to kolorowe dzbanki do herbaty. Różnych rozmiarów i barw, są bardzo urocze i zdecydowanie warto je zobaczyć czy uwiecznić na zdjęciach. Możecie je podziwiać siedząc przy stoliku i pijąc wino – z dala od tłumów lecz nadal na Starym Mieście.

Uniwersytet Wileński

Na Starym Mieście znajduje się także Uniwersytet Wileński. Założony w 1579 roku przez króla Stefana Batorego należy do najstarszych uczelni w Europie Środkowo-Wschodniej. Wśród znanych studentów można wymienić Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego czy Czesława Miłosza.

Kompleks został wybudowany pomiędzy XVI a XIX wiekiem i zaskakuje architekturą. Tworzy go 16 gmachów wybudowanych w różnych stylach oraz 13 różnej wielkości dziedzińców.

Przechadzając się warto odwiedzić hol prowadzący do Centrum Lituanistycznego. Na jego ścianach i suficie znajdują się przepiękne freski przedstawiające sceny z mitologii litewskiej.

Zwiedzając uniwersytet, warto zajrzeć do znajdującego się na jego terenie Kościoła św. Obok kościoła wznosi się dzwonnica i jednocześnie świetny punkt widokowy. Koszt wstępu to 3 EUR.

Plac Katedralny w Wilnie

Sercem miasta jest Plac Katedralny, którego głównymi elementami jest Bazylika Archikatedralna św. Stanisława Biskupa i św. Władysława oraz dzwonnica. Obecny wygląd bazylika zawdzięcza Wawrzyńcowi Gucewiczowi, który pod koniec XVIII wieku przebudował ją w stylu klasycyzmu.

Nieopodal znajduje się nawiązująca do Jagiellonów kaplica św. Kazimierza z XVII wieku. Wzorowana na Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu zachwyca freskami oraz pozłacanymi figurami polskich królów.

Stojąca tuż obok katedry dzwonnica to dawna baszta przebudowana w 1530 roku, będąca w przeszłości elementem murów obronnych Wilna. 

Zamek Wielkich Książąt Litewskich

Bardzo blisko Placu Katedralnego znajduje się Zamek Wielkich Książąt Litewskich. W Muzeum Narodowym Pałacu Wielkich Książąt Litewskich można obejrzeć dwie stałe ekspozycje, odzwierciedlające funkcje historycznej rezydencji. Koszt wstępu to 7 EUR.

Baszta Giedymina

Na szczycie Góry Giedymina znajduje się Baszta Giedymina – wieża i jednocześnie jedyna pozostałość po Zamku Giedymina. Na górę wjechać kolejką, z której rozpościera się panorama miasta z rzeką Wilią w tle. Koszt wjazdu to 5 EUR

Góra Trzykrzyska

Naszym zdaniem jednak najlepszym (i bezpłatnym!) sposobem na zobaczenie panoramy jest wspięcie się na Górę Trzykrzyską. Wznosił się na niej kiedyś zamek nazywany Krzywym, który w 1390 r. zajęli i spalili krzyżacy. Zgodnie z legendą, na górze stały kiedyś także trzy drewniane krzyże, w których miejsce postawiono później krzyże betonowe i stąd nazwa góry.

Wspięcie się na górę jest niemałym wyzwaniem, ale naprawdę warto – rozpościerający widok jest przepiękny! Idealnie będzie to zrobić o zachodzie słońca, wtedy widok na Stare Miasto jest jeszcze bardziej wyjątkowy.

sway the way wilno góra trzykrzyska 12 of 18

Cmentarz na Rossie

Warto rozważyć odwiedzenie Cmentarzu na Rossie, malowniczo położonego na pagórkach. Rossa jest najstarszym cmentarzem w Wilnie, założonym w 1801 r. Nawet jeśli nie spoczywają na nim Wasi bliscy, spacer po cmentarzu przepełnionym polską historią może wprawić we wzruszenie. To tutaj znajduje się mauzoleum matki Piłsudskiego, a także jego serce.

Zarzecze

Ciekawym miejscem w Wilnie jest Zarzecze (Užupis). To jedna z najstarszych dzielnic Wilna i kiedyś bardzo biedna. Od jakiegoś czasu jednak, jest jedną z najbardziej reprezentacyjnych w mieście. To bardzo hipsterska lokalizacja i miejsce spotkań artystów, którzy 1 kwietnia 1997 roku ogłosili tutaj swoją republikę.

Republika Zarzecza, ma swój hymn, prezydenta, flagę, pocztę, 17-osobową armię i konstytucję. Znajdziecie tu ciekawy street art, inkubator sztuki oraz Anioła Zarzecza.

sway the way wilno zarzecze 9 of 21

Targowisko “Pod Halą”

Targowisko “Pod Halą” w Wilnie przywołało nam wspomnienia z Mercado Central w Walencji. Idea jest bardzo podobna, bo oprócz straganów z owocami, warzywami, mięsem, litewskimi serami czy innymi lokalnymi wyrobami, bez problemu możecie też napić się tu kawy, piwa, czy coś zjeść (np. steka, bajgla, czy… zupę pho!). To tu kupicie autentyczne lokalne wyroby, które z przyjemnością można zabrać do Polski lub… zjeść na miejscu! 😀

Keulė Rūkė

Chodzi za Wami coś bardziej alternatywnego? Zapraszamy do Keulė Rūkė – knajpy barbecue, słynącej ze słynnego graffiti przedstawiającego całującego się Władimira Putina z Donaldem Trumpem. Po zniszczeniu, graffiti przeniesiono do środka i pechowo, podczas naszego pobytu, było w renowacji. Nie martwcie się jednak, w Keulė Rūkė zobaczycie dużo innych graffiti! Zjecie także litewskie żeberka wieprzowe czy hamburgera z długo wędzonym mięsem oraz napijcie się litewskiego piwa. Wybór jest ogromny!

Vilnius Pass

Jeżeli zależy Wam na zwiedzeniu jak najwięcej, warto kupić kartę Vilnius Pass.

Dzięki niej będziecie mieć możliwość bezpłatnego zwiedzania muzeów, wycieczek z przewodnikiem, czy zyskania wielu zniżek, np. na wynajem roweru, rejs statkiem czy do konkretnych restauracji. Dostępne są 3 opcje karty – na 24, 48 i 72 godziny. 

  • Karta 24-godzinna – 19,99 € (cena online – 17,99 €)
  • Karta 48-godzinna – 26,99 € (cena online – 24,99 €)
  • Karta 72-godzinna – 34,99 € (cena online – 32,99 €)

Zobaczcie vlogi z Litwy:

Doświadczajcie z nami!

Relacjonowali Wam: Julia i Przemysław

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *