Szlak Winny w Alzacji | Alzacja co warto zobaczyć?

Jednym z najlepszych sposobów na zwiedzanie Alzacji jest podążanie Szlakiem Winnym. W ten sposób doświadczamy wszystkiego, co w Alzacji najpiękniejsze – wspaniałych krajobrazów, ślicznych miasteczek, kuchni oraz oczywiście win! Alzacja to królestwo win białych, a popularną odmianą jest Riesling. 

Szlak wyznacza Route des Vins (Alzacki Szlak Winny) między leżącym na północy Marlenheim a południowym Thann – w sumie 180 km. Na trasie winnego szlaku jest kilkanaście miasteczek. Jadąc ze Strasburga na południe, warto zahaczyć o te najpiękniejsze, napić się wina, zachwycić uroczą architekturą i widokiem pól winogronowych. 

Poniżej opisujemy tylko kilka ze ślicznych Alzackich miasteczek.

Alzackie miasteczka

Obernai

Do czasów obecnych w Obernai zachowało się niezwykle malownicze stare miasto w którym odnaleźć można wiele zabytkowych budowli. Najważniejsze z nich to m.in. stanowiąca jeden z symboli miasta przeszło 60 metrowa dzwonnica (Kappelturm), renesansowy budynek ratusza miejskiego (Hôtel de ville), czy renesansowa studnia Sześciu Wiader (Puits à six seaux).

Co ciekawe, w Obernai znajduje się jeden z największych browarów w Europie. Każdego roku wytwarzane jest tu blisko 7,5 mln hl piwa!

Riquewihr

Riquewihr, podobnie jak większość Alzackich miasteczek, otoczone jest przez winnice. Do miasta można wejść przez bramę ratusza i poczuć się jak w bajce z domami z piernika. Każdy detal jest uroczy, domy są kolorowe i ozdobione malowanymi okiennicami oraz barwnymi kwiatami. 

Kaysersberg

Kaysersberg został wybrany przez Francuzów ich ulubionym miastem w 2017 roku i jesteśmy w stanie zrozumieć dlaczego. Otoczone tarasami winogronowymi miasteczko jest naprawdę magiczne. Piernikowe domy, brukowane uliczki i restauracje, w których serwują wino z pobliskich winnic, chwytają za serce.

Jeśli wdrapiecie się na wieżę, zobaczycie przepiękną panoramę i miasteczko z innej perspektywy. Co ważne, wstęp na wieżę jest bezpłatny i można na nią wejść o każdej porze dnia i nocy.

Oprócz miasteczek, w pobliżu Szlaku Winnego znajdują się też inne atrakcje.

Inne atrakcje

Zamek Haut-Kœnigsbourg

Zamek usytuowany został na wysokiej skale (460 metrów n.p.m.), z której rozpościera się przepiękny widok na rozległe równiny Alzacji oraz pasmo górskie Wogezów. Dzięki strategicznemu położeniu zamek zyskał miano tzw. “Oka Alzacji”. Koszt wstępu – 9 EUR.

Klasztor Mont Sainte-Odile

Klasztor położony na 760m wzgórzu Mont Sainte-Odile zapewnia wspaniały widok na panoramę Alzacji, a kręta droga do niego prowadzi przez piękne lasy. W kompleksie znajduje się kawiarnia i restauracja. 

La Montagne des Singes

La Montagne des Singes jest domem dla 200 makaków, które swobodnie przemieszczają się po powierzchni 20 akrów. Można je tu obserwować w środowisku bardzo zbliżonym do naturalnego. Koszt wstępu to 9 EUR.

Zobaczcie vlog z Alzacji:

Doświadczajcie z nami!

Relacjonowali Wam: Julia i Przemysław

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *