Elementarz plażowicza i natura na wyspie Andros

Ten post jest numerem 3 w serii Kompletny Przewodnik po wyspie Andros:

Plaże

Na Andros znajdziecie wiele świetnych plaż. Wybierać tutaj można spośród 40 zarówno piaszczystych jak i kamienistych, odosobnionych jak i bardziej tłocznych, dla rodzin czy nudystów. Jak to mówią – dla każdego coś dobrego. Woda otaczająca wyspę jest wyjątkowo czysta, w zależności od rejonu może być też chłodniejsza lub cieplejsza.

Po zachodniej stronie wyspy znajdziecie głównie zorganizowane plaże piaszczyste, łatwo dostępne, m.in:

  • Agios Petros (St. Peter) – największa piaszczysta plaża na wyspie, z płytkimi wodami. W pełni zorganizowana z leżakami, barem oraz tawernami.
    Lokalizacja: blisko głównej drogi z Batsi do Gavrio.
    Jak dojechać? Samochodem albo autobusem. Przy plaży znajduje się duży parking.
  • Chrisi Ammos (Golden Beach) – najbardziej popularna piaszczysta plaża na Andros. Osłoniona przed wiatrem, lecz z głośną muzyką puszczaną w barach na plaży.
    Lokalizacja: blisko głównej drogi z Batsi do Gavrio.
    Jak dojechać? Samochodem albo autobusem. Przy plaży znajduje się mały parking, samochód można parkować także wzdłuż głównej drogi.
  • Agios Kiprianos – mała plaża piaszczysta, na której skorzystać można z lekcji nurkowania.
    Lokalizacja: po zachodniej stronie wyspy, przy głównej drodze prowadzącej z Batsi do Gavrio, tuż przed „Chrisi Ammos”.
    Jak dojechać? Samochodem lub autobusem, kierując się główną drogą z portu Gavrio do Stavropeda. Przy plaży znajduje się parking.
  • Batsi – w pełni zorganizowana plaża z piaskiem i płytkimi wodami, idealna dla rodzin. W okolicy wiele barów i restautacji, m.in Ta Delfinia i Oti Kalo.
    Lokalizacja: w Batsi
    Jak dojechać? Bardzo łatwo, samochodem lub autobusem. Jest dużo miejsca do parkowania w pobliżu plaży.
  • Aneroussa – mała, piaszczysta plaża, przeznaczona głównie dla klientów „Aneroussa Beach Hotel”, ale również dostępna dla każdego, z barem i leżakami.
    Lokalizacja: po zachodniej stronie wyspy, za Batsi i w kierunku Chora.
    Jak dojechać? Samochodem. Jadąc od Batsi, znajduje się pomiędzy Stivari i Agia Marina.
  • Chalkolimionas – piaszczysta plaża z płytkimi wodami. Otoczona skałami i idealna do wędkowania. Dostępne są leżaki i bar na plaży
    Lokalizacja: w samym centrum zachodniej strony wyspy, w rejonie Stavropeda.
    Jak dojechać? Bardzo łatwo samochodem. Należy jechać główną drogą w kierunku Chora, a w Stavropeda skręcić w prawo, a następnie w prawo, aby dostać się na plażę. Jest dużo miejsca parkingowego.

Na wschodnim wybrzeżu warunki do plażowania są trochę trudniejsze, głównie z powodu mocnego wiatru. W bezwietrzne dni jednak, można tutaj doświadczyć bardziej spokojnego plażowania.

  • Tis Grias Do Pidima („Old Lady’s Leap”) – unikalną cechą jest przypominająca wieżę formacja skalna wynurzająca się z wody. To raczej mała plaża z piaskiem, kamykami i krystalicznie czystą wodą.
    Lokalizacja: W południowo-wschodniej części wyspy, w północnej części Ormos Korthiou.
    Jak dojechać? Samochodem, 10 minut od Korthi. Dalej pieszo ścieżką w dół. Można skorzystać również z rejsu łódką.
  • Syneti – jedna z najpiękniejszych plaż na wyspie, z kamykami, krystalicznie czystymi wodami i jaskiniami morskimi.
    Lokalizacja: po wschodniej stronie wyspy, pomiędzy Chora i Korthi.
    Jak dojechać? Samochodem, kierując się główną drogą z Chora do Korthi, należy skręcić w lewo do wioski Syneti, a następnie w lewo w kierunku plaży.
  • Achla – prawdopodobnie najpiękniejsza plaża w Andros, z drobnym piaskiem, małymi białymi kamykami, wspaniałymi wodami, platanami i strumieniem.
    Lokalizacja: po wschodniej stronie wyspy, na północ od Chory.
    Jak dojechać? Dojazd nie jest łatwy, ponieważ droga prowadząca z wioski Vourkoti jest żwirowa. Dużo łatwiej łodzią z Chora.
  • Vori – piaszczysta plaża z krystalicznie czystą wodą i drzewami zapewniającymi cień. Jej unikalną cechą jest wrak statku w skałach.
    Lokalizacja: we wschodniej części wyspy, w pobliżu wioski Arni.
    Jak dojechać? Wzdłuż drogi w kierunku Remata i Arni, wybrać należy żwirową drogę po lewej i ponownie skręć w lewo na pierwszym skrzyżowaniu.
  • Zorkos – duża plaża ze złotym piaskiem i krystalicznie czystą wodą, idealna dla miłośników wędkowania. W pobliżu znajduje się letnia tawerna.
    Lokalizacja: w północno-wschodniej części wyspy.
    Jak dojechać? Półgodzinna trasa samochodem z Gavrio. Za Varidi znajduje się około 5 km dobrej żwirowej drogi.
  • Peza (Mikri I Megali) – idealna do łowienia ryb i dla tych, którzy lubią przebywać w odosobnieniu.
    Lokalizacja: po północnej stronie wyspy.
    Jak dojechać? Samochodem. Należy podążać zgodnie z drogą z Gavrio do Fellos, przejechać skrzyżowanie w kierunku Mermigies i skręcić w lewo na kolejnym skrzyżowaniu. Za Sidontas, wybrać żwirową drogę w stronę Hartes, a stamtąd udać się do Peza.

Fauna i Flora

Tak jak już nieraz wspominaliśmy, Andros to wyspa wyjątkowa, różniąca się od innych na Cykladach. Dzięki górskiemu krajobrazowi i naturalnym źródłom, wyspa jest domem dla różnych zwierząt i roślin. Najważniejsze z roślin to lasy łęgowe olszy czarnej, lasy kasztanowe, a także wierzba biała oraz topola biała, unikatowe na Cykladach. Dzięki obecności źródeł i rzek, znaleźć można tutaj wiele niewielkich terenów podmokłych blisko wybrzeża. Skaliste wybrzeże wyspy, a także malutkie wysepki ją otaczające są domem dla dwóch chronionych gatunków ptaków: kormorana czubatego oraz mewy śródziemnomorskiej. Ale to nie wszystko, bo obserwować tutaj można także sokoły wędrowne, najbardziej emblematyczne ptaki na morzu Egejskim. Centrum wyspy jest za to schronieniem dla takich drapieżników jak sokoła wędrownego oraz orła południowego.

Będąc na Andros mieliśmy wyjątkową okazję poznać bliżej charakterystykę fauny na wyspie, a także program ochrony wyjątkowych ekosystemów, będących miejscem rozwoju dla wyżej wymienionych gatunków ptaków. Poznaliśmy niesamowitego George’a z Programu Life Andros, który opowiedział nam o celach programu oraz jak wygląda jego praca na co dzień. George to pasjonat, który w całości oddany jest swojej pracy i jej założeniom. Razem ze współpracownikami doglądają ekosystemy, tworzą sztuczne gniazda dla ptaków by ułatwić ich rozmnażanie, dbają o równowagę, czystość na lądzie jak i pod wodą, a także szerzą świadomość społeczeństwa, co wydaje się być kluczowe. To za sprawą zanieczyszczeń, także plastikiem, wiele ekosystemów umiera, a wraz z nimi zagrożone gatunki. Wszystkich, którzy jeszcze nie widzieli chcemy polecić serial dokumentalny Blue Planet, który w przepiękny sposób pokazuje życie w oceanach, a także zwraca uwagę na problem tony odpadów, które lądują co roku w wodach i niszczą ten podwodny świat.

Doświadczajcie z nami!

Relacjonowali Wam: Julia i Przemysław

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *