Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Maroko?

Maroko to kraj zyskujący coraz większą popularność wśród turystów, m.in dzięki tanim transferom lotniczym, niskim cenom na miejscu i… Instagramowi! Nie ma co się dziwić, piękne zdjęcia z Souk, pustyni, czy egzotycznych architektonicznie budowli przyciągają coraz więcej ludzi.

Planujecie kupić bilety? A może już je macie i potrzebujecie kilka praktycznych rad przed wyjazdem? Pędzimy z pomocą!

Tanie loty

Do Marrakeszu dolecicie bezpośrednim lotem z Krakowa liniami lotniczymi Ryanair. Jeśli będziecie obserwować stronę przewodnika, niewykluczone, że uda się Wam kupić bilety za mniej niż 500 zł w dwie strony. Ryanair lata w dwa dni w tygodniu – poniedziałek i piątek, co gwarantuje Wam elastyczność w planowaniu Waszej podróży.

Do Maroko możecie oczywiście dostać się też inaczej, np płynąc promem z Hiszpanii. Możecie się zdecydować na przykładowo jednodniowy wypad do Rabatu podczas zwiedzania Andaluzji.

My radzilibyśmy Wam jednak dłuższy pobyt, by zdążyć przyzwyczaić się do tego miejsca i zacząć chłonąć lokalną atmosferę.

Transport z lotniska

Nasza rada – odpuśćcie sobie taksówki, które parkują przy terminalu. Bezpieczniej (i taniej!) będzie, jeśli  zamówicie ją przez portal Marrakech Airport Transfer lub poprosicie swój hotel o pomoc przy ogranizacji transportu. Więcej na ten temat już w kolejnym poście!

Wypad w zimę

Wypad w zimę ma kilka plusów. Po pierwsze, bilety lotnicze oraz hotele są tańsze. Po drugie, jest mniej turystów. Po trzecie, nie musicie walczyć z 40 stopniowym upałem.

Pogoda w zimę w Maroko będzie bardzo przyjemna, jeśli będziecie pamiętać o kilku rzeczach. Mimo, że w ciągu dnia jest słonecznie i ciepło, noce są chłodne. W dzień możecie spodziewać się temperatury w granicach 15-20 stopni, pięknego słońca i błękitnego nieba. W nocy, temperatura ostro spada do ok. 0 stopni. To nie musi być problematyczne, jeśli weźmiecie ze sobą odpowiednie ubrania i zapamiętacie, że w Maroko nie ma ogrzewania! Jedyne ciepłe powietrze w ciągu nocy, pochodzić będzie z klimatyzatora. Musimy przyznać, że to praktycznie nic nie daje. Mury budynków są bardzo grube i zimne, a okna i drzwi nieszczelne. Przy lekkim powiewie letniego powietrza z klimatyzacji niemożliwością jest, żeby pokój w Riadzie nagrzał się do akceptowalnej temperatury.

Gdybyśmy mieli świadomość jak to będzie wyglądać, na pewno wzięlibyśmy ze sobą zimowe skarpetki, pluszowe piżamy i ciepłe bluzy. W ciągu dnia, choć jest ciepło, to przydadzą się Wam wełniane swetry, puchowe kurtki i chustki na szyję.

Noclegi

Najpopularniejszymi miejscami noclegowymi są Riady – tradycyjne Marokańskie domy z ogrodem lub placem pośrodku. Nocleg w Riadzie jest stosunkowo tani, a w cenie możecie mieć przyzwoite śniadanie. Do Waszego dostępu będzie plac, czasem ogród lub basen, a także często taras na dachu, gdzie można się relaksować i opalać. My wybraliśmy Riad Dar Alsaad, gdzie noc kosztowała ok. 150 zł. Pokoje były przyzwoite, a śniadania dobre. Gdyby nie brak ogrzewania, ostateczne wrażenie byłoby dużo pozytywniejsze.

Język

Językiem urzędowym w Maroko jest arabski. W wielu miejscach jednak, np. w Marrakeszu, wszyscy będą się z Wami komunikować po francusku. Z angielskim jest znacznie gorzej i czasem łatwiej jest się dogadać na migi.

Waluta

W Maroko obowiązują Dirhamy marokańskie (MAD). Warto wiedzieć, że Marokański dirham nie jest walutą wymienialną poza granicami Maroka. Co więcej, waluty tej nie można wwozić ani wywozić w kwocie przekraczającej 2000 MAD, czyli ok 200 EUR (źródło). Więcej na ten temat przeczytacie już za tydzień w poście o bezpieczeństwie.

Krajobraz

Ogromną zaletą Maroko jest zróżnicowanie krajobrazu. Kraj ten ma dostęp zarówno do morza Śródziemnego jak i Oceanu Atlantyckiego. Możecie wybrać się na wycieczkę w góry Atlas albo spędzić noc na pustyni. Opcji jest ogrom, a my zachęcamy Was do zobaczenia najwięcej jak się da!

Doświadczajcie z nami!

Relacjonowali Wam: Julia i Przemysław

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *