Matera – miasto wykute w skale | Co zobaczyć?

Matera to włoskie miasto, o którym niewiele osób mówi. Przez wiele lat było miejscem zapomnianym i jest to niezwykle zadziwiające, gdyż Matera jest najprawdopodobniej trzecią najdłużej zamieszkałą osadą na świecie. Pierwsza strefa mieszkalna pochodzi z paleolitu, a późniejsze osady ilustrują szereg istotnych etapów w historii ludzkości. Co więcej, nie jest to zwyczajna osada – to miasto wykute w skale. Sieć naturalnych jaskiń bez wątpienia przyciągnęła osadników dawno temu i wraz z czasem i rozwojem, bardziej złożone budowle zaczęto wykuwać w skale powyżej jaskiń. 

Matera | Sway the way

Matera to miejsce wyjątkowe, a jeszcze bardziej filmowego klimatu dodaje jej wąwóz przecinający dwa wzgórza – to na którym zbudowano historyczną część miasta – Sassi, oraz drugie, nazwane Murgia, podziurawione jaskiniami.

Materę trzeba koniecznie odwiedzić zwiedzając Apulię. Choć miasto to znajduje się w regionie Basilicata, bez problemu można ją dodać do planu zwiedzania, bo dojazd z Bari zajmie jedynie półtorej godziny.

Dlaczego Matera przez długi czas była miastem nieznanym dla większości włochów? W jaskiniach panowało ubóstwo, a mieszkańcy chorowali na malarię. W jednej przestrzeni mieszkali zarówno ludzie i zwierzęta.

Dopiero po upublicznieniu prawdy przez pisarza Carlo Levi miasto stało się powodem wstydu dla Włoch, a w latach 50 tych rząd uchwalił prawo, zmuszające wszystkich mieszkańców, do zamieszkania w nowoczesnych budynkach, które dziś tworzą „nową Materę”. 

Dzisiaj, te podziemne rezydencje są ponownie zamieszkiwane przez Włochów, a zatrzymanie się w apartamencie położonym w jednej z jaskiń Sassi stał się jednym z najbardziej egzotycznych doświadczeń na terenie Europy. “Stara Matera” przeszła niesamowitą transformację i historyczna część miasta, została w 1993 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a w 2019 roku uhonorowana tytułem Europejskiej Stolicy Kultury.

Niełatwo przewidzieć, że w najbliższym czasie Matera rozkwitnie jako gorąca destynacja turystyczna, więc bardzo cieszymy się, że udało nam się ją odwiedzić poza sezonem i bez tłumów. 

Co robić w Materze?

Odwiedzić punkty widokowe

Podziwiać miasto z punktu widokowego Belvedere di Piazza Giovanni Pascoli. Z tego miejsca wspaniale widać panoramę Sassi, wzgórze Murgia, a także Katedrę.

Spojrzeć na Sassi ’od dołu’, a także Wąwóz Gravine i wzgórze Murgia spod Kościoła Świętego Piotra i Pawła.

A także oczywiście na Sassi z perspektywy wzgórza Murgia. Belvedere di Murgia Timone to punkt widokowy po drugiej stronie wąwozu, z którego rozpościera się magiczny widok zarówno o zachodzie, jak i o zmroku, gdy w mieście zaczynają zapalać się światła.

Wybrać się na spacer po Sassi

Sassi, z włoskiego – kamienie, dzieli się na starszą i bardziej jaskiniową Sasso Caveoso oraz nowszą Sasso Barisano i nie ma lepszego sposobu na ich odkrywanie niż spacerowanie wśród kamiennych uliczek.

Podczas gdy Sassi Barisano przeszło diametralny rozwój, ze starymi jaskiniami pięknie odnowionymi w celu stworzenia oszałamiających przestrzeni artystycznych, hoteli i tradycyjnych restauracji, to w Sassi Caveoso można zobaczyć prawdziwe życie, które kiedyś się tu toczyło. Ze względów bezpieczeństwa niektóre jaskinie od niedawna niedostępne, ale spokojnie można zajrzeć do pozostałych, w większości nietkniętych.

Warto skorzystać też z wycieczek z przewodnikiem, by dowiedzieć się jeszcze więcej o historii tego wyjątkowego miejsca.

Zobaczyć katedrę

Jeśli spacer po Materze rozpoczęliście od Belvedere di Piazza Giovanni Pascoli, zapewne schodziliście w dół w kierunku wąwozu. Wspinając się z powrotem w górę przez nowsze Sasso Barisano, dojść można do Katedry wznoszącej się ponad wszystkie inne budynki.

Docenicie to miejsce nawet jeśli nie fascynują Was kościoły, gdyż rozpościera się stąd fantastyczny widok na Sassi Barisano. Ten punkt jest też świetny do podziwiania złotej godziny.

Wybrać się na trekking po wąwozie

Świetnym odpoczynkiem od tradycyjnego zwiedzania zabytków, a także włoskiego obżarstwa będzie trekking po wąwozie. Możecie poświęcić na niego kilka godzin lub cały dzień, wszystko zależy od Was! Zejdźcie schodami przy parkingu obok Klasztoru di Santa Lucia i wybierzcie dowolną ze ścieżek w górę. Koniecznie zaopatrzcie się w zapas wody, a także czapki czy kapelusze chroniące przed mocnym słońcem.

Odwiedzić Cassa Grotta

Przybywając do Matery warto również wybrać się do Cassa Grotta, czyli typowego domostwa w jaskini i zobaczyć jak wyglądało kiedyś życie osadników. Takich grot na terenie Sassi jest dostępnych kilka, np ta.

sway the way matera 11

Gdzie spać w Materze?

Polecamy zatrzymanie się w grocie dla autentycznego doświadczenia. Możecie zdecydować się bardziej ekskluzywny pobyt np. w hotelu l’Hotel in Pietra lub też pobyt w apartamencie z kuchnią.

Jak dojechać do Matery?

Po Apulii i pobliskich regionach najlepiej jest podróżować samochodem. Pozwoli Wam to odwiedzić nawet najmniejsze miasteczka.

Do Matery dojedziecie też pociągiem z Bari. Podróż trwa 1,5 godziny i kosztuje 5 EUR.

Doświadczajcie z nami!

Relacjonowali Wam: Julia i Przemysław

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *