Apulia top 6 najpiękniejsze miasteczka | Przewodnik

Włochy to kraj wyjątkowy. Miłośników pizzy znajdzie się w każdym domu, Rzym to idealne miasto na city break, w Mediolanie można poczuć się jak prawdziwa ikona stylu, a Toskania upaja winem i czarującymi widokami.

Jednak również i Włoska Apulia zasługuje na uznanie, choć to region mniej popularny i z duchem prawdziwych Włoch, jeszcze nie zdominowanych tak mocno przez turyzm. 

Co więcej, to region, w którym każde miasteczko jest przepiękne. Wszechobecna biel, kamień i akcenty koloru w postaci zielonych kaktusów, drzew oliwnych czy okienniczek to ogromna dawka inspiracji. To także idealne miejsce na wycieczkę samochodem. 

Przemierzając przez Apulię na każdym zakręcie bowiem napotkamy na gaje oliwne, dzikie kaktusy i… rustykalne domki trullo, które stały się poniekąd symbolem regionu. 

W Apulii warto się zagubić, upewnijcie się jednak, że dotrzecie do najpiękniejszych naszym zdaniem miasteczek, które wymieniamy poniżej.

Bari

W Bari najprawdopodobniej wylądujecie, więc szkoda byłoby nie zwiedzić Bari Vecchia, czyli starego miasta. Na jego terenie odnajdziecie m.in Bazylikę San Nicola czy Zamek Normanno Svevo. Bari to duże miasto z wieloma świetnymi restauracjami i promenadą – idealną na spacer. Więcej na temat Bari przeczytacie tu:

Alberobello

To miasteczko słynące głównie z domków trullo. Trulli w Alberobello zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Alberobello to miejsce wyjątkowe, którego urok widoczny jest w każdym zakątku. 

Locorotondo

Kolejnym zachwycającym miasteczkiem jest zbudowane na planie koła Locorotondo. Labirynt białych uliczek to prawdziwa uczta dla oka. Na krągłe stare miasto najlepiej jest spojrzeć z oddali, Wtedy dokładnie widać, że centro storico, zbudowane jest na planie koła. W poście znajdziecie współrzędne punktu widokowego: 

Ostuni

Nazywane Białą Perłą Apulii Ostuni, to dobre miejsce na kilkudniowy pobyt. Duże się tu dzieje. Można zwiedzać zabytkowe kościoły i budowle, przechadzać się śnieżnobiałymi uliczkami zdobionymi kaktusami, zajadać się włoską kuchnią czy plażować!

Monopoli

Monopoli – to spokojne nadmorskie miasteczko będzie świetne na wypoczynek. Będziecie mogli wybierać z kilku piaszczystych plaż czy spróbować świeżych owoców morza. Do tego włoskie gelato i czego chcieć więcej?

Polignano a Mare

Ukochane nie tylko przez Włochów Polignano a Mare słynie z ukrytej między klifami plaży Lama Monachile. Choć plaża jest kamienista, jej lokalizacja i wyjątkowo turkusowa woda sprawiają, że każdy chce tu plażować. Wyjątkowy widok na plażę gwarantuje taras widokowy, na który najlepiej wybrać się o zachodzie słońca. 

Matera

Przy okazji podróżowania po Apulii we Włoszech warto zahaczyć o pobliski region Basilicata i niesamowitą Materę. To miasto wykute w skale, które kiedyś było powodem wstydu dla Włochów, a niedawno stało się jedną z najbardziej pożądanych destynacji w Europie. Zwiedźcie jaskinie i wybierzcie się na trekking po wąwozie Gravina. 

Jakie jest Wasze ulubione miejsce w Apulii?

Doświadczajcie z nami!

Relacjonowali Wam: Julia i Przemysław

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.