Ostuni – biała perła Apulii | Co zobaczyć?

Jeśli zdecydowaliście się na zwiedzanie Apulii, bez wątpienia spędziliście już czas w Bari, Alberobello, Locorotondo, czy np. Polignano a Mare. Jadąc dalej na południe przez przepiękną Valle d’Itria, Ostuni wznosi się nad morzem drzew oliwnych. To malownicze miasto nazywane jest Białą Perłą Apulii. 

Zbudowane na wzgórzu, Ostuni to labirynt wąskich, białych uliczek ozdobionych kwiatami i kaktusami. Zieleń kontrastuje z bielą, a całość dopełnia intensywnie niebieskie niebo.

W sezonie jest tu gwarno i żywo, w czasie naszego jesiennego wyjazdu natomiast, czuliśmy się trochę jak w opuszczonym mieście. Wspinając się w górę labiryntem uliczek nie spotkaliśmy nikogo (oprócz wesołej zgrai kotów), aż do słynnych Instagramowych drzwi. 

sway the way apulia ostuni 57

Co robić w Ostuni?

  • Jak w większości Apulijskich miasteczkach najlepiej jest zagubić się na dobrą chwilę w labiryncie białych uliczek. Każdy zakątek tutaj jest urokliwy i inspirujący. Grzechem wręcz jest nie uwiecznienie na zdjęciach białych ścian domów i soczyście zielonych kaktusów czy sukulentów. 

  • Na szczycie wzgórza, na którym znajduje się Ostuni, znajduje się imponująca gotycka katedra z XV wieku – Santa Maria Assunta. Zdobi ją przepiękna rozeta i kolorowa kopuła. Pamiętajcie jednak, żeby podziwiać ją nie tylko z zewnątrz, ale też wejść do środka – wewnątrz jest jeszcze bardziej spektakularna!
sway the way apulia ostuni 64
  • Zróbcie zdjęcie pod Łukiem Arco Scoppa
  • Wybierzcie się pieszą wycieczką z przewodnikiem. Poznacie trochę historii, zobaczycie najważniejsze atrakcje i wspaniałe krajobrazy.

  • Odpocznijcie na głównym placu w Ostuni – Piazza della Liberà. Możecie usiąść na lody albo kawę lub też zdecydować się na pełen posiłek, nie brakuje tu bowiem kawiarnii i restauracji. Największym budynkiem jest Palazzo Municipale, czyli ratusz miejski mieszczący się w byłym klasztorze. Po drugiej stronie placu wznosi jest rzeźbiona kolumna św. Oronzo – patrona Ostuni.
sway the way apulia ostuni 87

  • Odszukajcie drzwi, które podbiły Instagrama. Jeżeli poważnie podchodzicie do social mediów i Instagram to Wasze uzależnienie, nie możecie nie znaleźć drzwi w odcieniach niebieskiego i zieleni, których wygląd dopełniają posadzone w donicach kaktusy. Drzwi o lotnej nazwie Porta del Paradiso trudne w znalezieniu nie są. Po wyjściu z katedry wystarczy przejść pod Łukiem Arco Scoppa i skręcić w prawo. Na końcu uliczki czekać będą fotogeniczne drzwi. Jeśli nadal będziecie mieć trudności z ich znalezieniem, kliknijcie tutaj – zostawiliśmy Wam pinezkę na mapie 🙂

  • Pójdźcie na kurs przygotowywania gnocchi oraz makaronu orecchiette, charakterystycznego dla Apulii.

  • Udajcie się na plażę. Mając do wyboru wszystkie niesamowite rzeczy do zrobienia, łatwo zapomnieć, że Ostuni znajduje się rzut kamieniem od jednych z najpiękniejszych plaż w Apulii, wszystkich wzdłuż trafnie nazwanej „Marina de Ostuni”. Koniecznie sprawdźcie Lido Morelli, Quarto di Monte i Torre Pozzella.

  • Ucieknijcie przed tłumami turystów i odwiedźcie sobotni targ ze wszystkim, od owoców i warzyw po lokalne rzemiosło. Rynek odbywa się między 8:00 a 13:00 w pobliżu Via Gabbriele D’Annunzio, na południowy zachód od centrum Ostuni.
Ostuni | Sway the way

Gdzie spać w Ostuni?

Naszym zdaniem zawsze dobrym pomysłem jest sprawdzenie ofert na Booking.com albo Airbnb. Znajdziecie tam np. taki budżetowy apartament na starym mieście, albo taki przepiękny apartament z tarasem widokowym spoglądającym na katedrę.

Jak dojechać do Ostuni?

Dojazd samochodem z Bari zajmie ok. godziny, z Alberobello ok. 45 min, z Locorotondo ok. 35 min, a z Polignano a Mare ok. 40 min. Decydując się na podróżowanie samochodem pamiętajcie o zasadach parkowania. Wybrane strefy parkowania we Włoszech:

Żółte linie

Żółte linie oznaczają bezpłatne miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych, samochodów dostawczych lub są zarezerwowane tylko dla mieszkańców.

Niebieskie linie

Płatne miejsca parkingowe (parcheggio a pagamento). Za miejsce trzeba zapłacić w parkometrze, najlepiej jest mieć przy sobie monety, bo we Włoszech wiele parkometrów nie obsługuje kart płatniczych.

Białe linie

Bezpłatne miejsca parkingowe (parcheggio gratuito). Zawsze należy jednak sprawdzić znaki i upewnić się czy nie są to miejsca, np. wyłącznie dla mieszkańców. 

Różowe linie

Bezpłatne miejsca parkingowe dla kobiet w ciąży lub mam z małymi dziećmi. 

Do Ostuni można też dojechać pociągiem. Podróż z Bari zajmie ok. 50 min, a cena biletu to 5,60 EUR. Dworzec jest oddalony o kilka kilometrów od centrum miasta, dlatego najlepiej jest przesiąść się na autobus miejski (przystanek jest przed budynkiem dworca). Bilet kupicie w kiosku na dworcu za 0,90 EUR. Autobus jedzie około 15 minut, w sercu miasta, na Piazza della Libertà. Możecie też wybrać spacer, pamiętajcie jednak, że droga jest pod górę, kręta i brakuje chodnika.

Doświadczajcie z nami!

Relacjonowali Wam: Julia i Przemysław

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *