Krótki przewodnik po Locorotondo | Co zobaczyć?

Zwiedzając Apulię nie można pominąć wyjątkowego Locorotondo

Podróżując samochodem od Alberobello przez malowniczą Valle d’Itria i mijając porozrzucane wśród gajów oliwnych domki trullo, docieramy do urokliwego białego miasteczka. 

sway the way apulia locorotondo

Nazwa Locorotondo, która po zapoznaniu się wręcz płynie z ust, na samym początku sprawiła nam sporo problemu. Dopiero sprawdzenie jej pochodzenia (od dwóch słów – loco, czyli miejsce i rotondo czyli okrągły), zapamiętaliśmy ją na dobre. Jeśli przyjrzycie się słowu Locorotondo zobaczycie, że jest w nim sporo, bo aż 5 liter ‘o’. Jeszcze większy ma ono sens, gdy spojrzy się na miasto z oddali lub lotu ptaka. Wtedy dokładnie widać, że centro storico – stare miasto, zbudowane jest na planie koła. Świetnym miejscem na obserwacje i robienie zdjęć jest punkt widokowy.

sway the way apulia locorotondo 23

Locorotondo to idealne miejsce dla podróżników, którzy lubią zwiedzać po prostu przechadzając się. Nie znajdziecie tu większych atrakcji turystycznych. To miasteczko, w którym trzeba po prostu BYĆ. 

Co zatem robić w Locorotondo?

  • Spacerować po Centro Storico, którego białe uliczki ozdobione są żelaznymi balkonami, kwiatami, kaktusami i kolorowymi okiennicami. Labirynt uliczek to prawdziwa uczta dla oka zwykłego turysty czy profesjonalnego fotografa, gdyż świetnie obrazują codzienne życie w małych włoskich miasteczkach. Docierać będą do Was przeróżne bodźce – od wspomnianych wyżej autentycznych scenerii, przez zapach świeżego prania, po śpiew ptaków i codzienne rozmowy mieszkańców.

  • Wypić kawę na placu Piazza Vittorio Emanuele i może skusić się na pyszne ciastko? 

  • Napić się wina. Miasteczko słynie z produkcji białego wina Locorotondo (DOC – Denominazione di origine controllata), warto więc poświęcić chwilę na degustację.

  • Oglądać panoramę z tarasu widokowego w parku miejskim Villa Comunale. Locorotondo zyskało miano balkonu Valle d’Itria dzięki swojej lokalizacji – zbudowane jest na wzgórzu, a widok na dolinę jest bajkowy. 

  • Zrobić zakupy w jednym z butików z rękodziełem. W La Contessa kupiliśmy pięknego, białego konika morskiego do powieszenia na ścianie.

  • Odwiedzić kościoły: romański kościół św. Jerzego  – Chiesa Madre di San Giorgio oraz kościół Chiesa di San Nicola, który przez wielu jest uważany za prawdziwe dzieło sztuki. W jego wnętrzu będziecie mogli podziwiać między innymi XVII-wieczne freski przedstawiające sceny z życia Św. Mikołaja. 

  • Przejść się na imponujący cmentarz Cimitero Comunale di Locorotondo z ogromnymi grobowcami i rzeźbami. Po raz pierwszy dotarliśmy na taki cmentarz i byliśmy pod ogromnym wrażeniem. Co więcej, przy cmentarzu znajduje się bezpłatny parking, gdzie możecie zostawić samochód. Dojście na stare miasto zajmie Wam zaledwie kilka minut. 

Dojazd do Locorotondo

Dojazd samochodem z Bari zajmie niewiele ponad godzinę, z Alberobello natomiast jedynie ok. 10 minut. Jeśli nie zdecydowaliście się na wypożyczenie samochodu, nic nie stracicie, z obu miejsc dojedziecie bowiem pociągiem. Niestety z Bari podróż będzie zdecydowanie dłuższa, po ponad dwie godziny, z Alberobello natomiast przemkniecie do Locorotondo w mniej więcej 9 minut (!!) i zapłacicie 1.1 EUR.

Doświadczajcie z nami!

Relacjonowali Wam: Julia i Przemysław

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *