Krótki przewodnik po Alberobello | Co zobaczyć?

W trakcie naszego wyjazdu do Apulii po zwiedzaniu Bari, przyszedł czas na słynne Alberobello. Nie ma co ukrywać, to właśnie zdjęcia z tego urokliwego miasteczka były głównym bodźcem inicjującym naszą apulijską przygodę. 

Alberobello to małe i wyjątkowe miasteczko w Apulii, które jest super znane i rocznie przyciąga rzesze turystów. W związku z tym w sezonie jest bardzo zatłoczone i żeby w dość komfortowy sposób je zwiedzić, najlepiej przyjechać tu wcześnie rano i raczej nie wybierać dni weekendowych. Jesienią natomiast jest tu zadziwiająco spokojnie i bardziej autentycznie. 

Z czego słynie Alberobello? Z rustykalnych domków trullo! Choć w całym regionie Apulii jest ich wiele, to właśnie w Alberobello jest ich największe skupisko. Jest ich tutaj ponad 1500, większość z nich jest odrestaurowanych i przeznaczonych na restauracje, sklepy z pamiątkami czy jako wyjątkowy nocleg dla turystów, którzy szukają autentycznego doświadczenia. 

Przygotowaliśmy dla was krótki przewodnik, jak najlepiej wykorzystać czas w Alberobello.

Alberobello

Krótka historia domków trullo

Trullo to mały domek zbudowany z wapienia zbieranego na polach, najczęściej na planie koła lub kwadratu. Kawałki wapienia układane są na sobie bez zaprawy. Na taką konstrukcję ścian układany jest dach, również z kawałków wapienia i zakończony białym czubeczkiem. Często domy są bielone z zewnątrz, a na dachach malowane znaki mitologiczne lub religijne. 

Trulli (mnoga forma od trullo) z Alberobello reprezentują tradycję budowania z suchego kamienia, liczącą kilka tysięcy lat, występującą w całym regionie Morza Śródziemnego. Trulli w Alberobello pochodzą z połowy XIV wieku i są wpisane na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO.

Dlaczego jednak zaczęto budować właśnie takie domy?

W 1500 roku rodzina Acquaviva, lokalni władcy w systemie feudalnym, chcieli uniknąć płacenia królowi Neapolu podatków od nieruchomości. Rozkazali miejscowym chłopom zbudować swoje domy bez zaprawy, aby w przypadku królewskiej kontroli konstrukcje mogły zostać łatwo i szybko zdjęte, a podatek pozostał niski. Wykorzystując lokalny wapień i kilka genialnych technik budowlanych, miejscowa ludność stworzyła trulli, z których wiele wciąż stoi i podlega specjalnym przepisom konserwacyjnym.

Co robić w Alberobello?

Spacerować

Oczywiście wśród fikuśnych Trulli, najlepiej zaliczając na trasie taras widokowy na Via Monte Nero, przejść się dalej w górę Via Monte Pasubio, aż do miejsca, gdzie widoczna jest panorama z południowej strony miasteczka.

Jeśli chcecie mieć więcej prywatności, warto wstać wcześnie rano. Wtedy na uliczkach nie ma jeszcze turystów z wycieczek autokarowych i w spokoju możecie porobić przepiękne zdjęcia. Jak już wyżej pisaliśmy, przyjazd od Alberobello poza sezonem to genialny pomysł. Spodziewać się wtedy możecie dosłownie garstki turystów i prawdziwie włoskich widoków. Więcej o zaletach podróżowania po Włoszech w trakcie jesieni przeczytacie tutaj.   

Zwiedzić trullo

Świetnym pomysłem jest zwiedzenie domku trullo od wewnątrz, a jeszcze lepszym wykupienie w nim noclegu. Taka przyjemność jest niestety dość kosztowna, jeśli więc przekracza Wasz budżet, z całego serca polecamy Wam Casa Vacanze La Foggia – apartament dla 4 osób z dwiema sypialniami zaledwie kilka kroków od domków trullo.

Kościoły w Alberobello

Warto odwiedzić dwa kościoły: bazylikę Santi Medici na planie krzyża, a także kościół Sant’Antonio di Padova, który swoją architekturą nawiązuje do domków trullo. 

Odwiedzić Trullo Sovrano

Jedyne trullo z dwoma piętrami w mieście, które jest teraz małym muzeum. Muzeum jest otwarte od 10 rano do 13:30, a później od 15:30 – 19:00 (do 18.00 w okresie od listopada do marca), a wstęp kosztuje 1.50 EUR.

Jeść

Pójść na prawdziwie włoską kolację do jednej z licznych restauracji. My polecamy Wam Terra Madre, w której serwują sezonowe warzywa uprawiane we własnym ogrodzie. Zdecydować możecie się na degustację warzyw i/lub dania główne. Jedzenie jest świeże, wino wyśmienite, a szef kuchni zaskoczy Was przeróżną formą podawania warzyw. 

sway the way apulia alberobello 13

Jeśli zdjęcia z miasteczka nie były dla Was wystarczająco przekonujące, obejrzyjcie nasz vlog, który naszym zdaniem świetnie uchwycił urok Alberobello! 

Doświadczajcie z nami!

Relacjonowali Wam: Julia i Przemysław

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *