Świątynie w Petersburgu | Przewodnik podróżniczy

Ten post jest numerem 4 w serii Kompletny Przewodnik po Petersburgu:

Sway the way st petersburg swiatynia sw izaaka

Skoro nie przepadamy za zwiedzaniem muzeów, to jak zapewne się domyślacie, podobnie jest z kościołami. Nie mogliśmy ich jednak w Petersburgu ominąć, chociażby dlatego, że są ważnymi zabytkami w tym mieście. Co więcej, architektonicznie są to bardzo imponujące budowle. Musimy przyznać, że naprawdę robią ogromne wrażenie. Są potężne, a większość z nich opływa złotem. Niektóre pomalowane na pastelowe kolory, inne w naturalnym odcieniu kamienia, wszystkie łączy jednak jedna rzecz – kopułki. Czy są one złote, kolorowe, turkusowe czy czarne, są nieodłącznym elementem architektury.

Sway the way petersburg Sobór Zmartwychwstania Pańskiego4

Sobór Zmartwychwstania Pańskiego – Cerkiew Na Krwi

Sobór został wzniesiony nad Kanałem Gribojedowa w miejscu gdzie ranny w wyniku zamachu został car Aleksander II. Stąd też nosi popularną nazwę “Na krwi”. Wybudowany w tradycyjnym, rosyjskim stylu sobór jest wysoki na 81m i zajmuje powierzchnię 1642 m². Imponujące są bogate zdobienia zarówno z zewnątrz, jak i w środku budynku. Widoczne z oddali kopuły są złocone i emaliowane, pozostałe elementy zewnętrze są zrobione w dużej mierze z ceramiki, mozaik, marmuru czy granitu. Wnętrze niemal całkowicie pokryte jest dekoracją mozaikową, którą zaprojektowali: Wiktor Wasniecow, Michaił Niestierow i Michaił Wrubiel. Mozaiki przedstawiają sceny z Nowego Testamentu i wizerunki świętych. Cena biletu: 250 RUB.

Sobór Św. Izaaka

Sobór Św. Izaaka to największa prawosławna świątynia w Petersburgu oraz druga co do wielkości w Rosji (zaraz po Soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie), wybudowana z polecenia cara Aleksandra I. Sobór był budowany 40 lat (1818–1858), a ponieważ stawiano go na terenie podmokłym, był niemałą inwestycją. Na polecenie cara, świątyni nie budowano od zera, lecz zachowane musiały zostać już istniejące trzy poświęcone ołtarze oraz ściany starszej, lecz nieudanej świątyni autorstwa Antonio Rinaldiego. Dzięki zastosowaniu wielu nowatorskich rozwiązań Sobór Świętego Izaaka jest trzecią pod względem wielkości świątynią kopułową Europy – wyprzedzają go jedynie Bazylika św. Piotra w Watykanie oraz Katedra św. Pawła w Londynie. Po rewolucji październikowej budynek został porzucony, a następnie przekształcony w muzeum ateizmu. Po upadku komunizmu, muzeum zlikwidowano i zezwolono wiernym na udział w praktykach religijnych. Sobór Św. Izaaka to też świetne miejsce do zobaczenia pięknej panoramy miasta. Cena biletu: 250 RUB do środka soboru, 150 RUB na taras widokowy.

Sobór Kazańskiej Ikony Matki Bożej

Prawosławny sobór położony przy Newskim Prospekcie w Petersburgu, poświęcony został Kazańskiej Ikonie Matki Bożej. Monumentalna budowla utrzymana jest w stylu neoklasycystycznym, a ogromne wrażenie robi kolumnada z 90 kolumn korynckich. Sobór zajmuje ważne miejsce w rosyjskiej historii, gdyż odegrał bardzo ważną rolę w czasie Wojny Ojczyźnianej w 1812. Po najeździe armii napoleońskiej na Rosję, głównodowodzący wojskami obronnymi – feldmarszałek Michaił Kutuzow – zwrócił się o pomoc do Kazańskiej Ikony Matki Bożej, a nowo wybudowana świątynia została poświęcona jej opiece. Po zwycięskim zakończeniu wojny obronnej zaczęła być postrzegana jako pomnik dedykowany zwycięstwu Rosji nad Napoleonem. Michaił Kutuzow po śmierci w 1813 został tutaj pochowany – jego grobowiec znajduje się w krypcie pod północną kaplicą. W 1815 w cerkiewnej zakrystii zostały zdeponowane klucze z 17 miast i 8 fortec Europy. Dalsze historie soboru są bardzo burzliwe. Na przestrzeni lat został zdewastowany, przejęty przez ruch Żywej Cerkwi, a także zamknięty. Otworzono w nim Muzeum Historii Religii i Ateizmu, które w 1990 zostało przemianowane na Muzeum Historii Religii. W latach 1950–1956 przeprowadzane były prace renowacyjne wnętrza, a w latach 1963–1968 – fasad.
Od 25 maja 1991, rozpoczęto odprawianie świętych liturgii. W 2000 świątynia otrzymała status katedry eparchii petersburskiej i ładoskiej. Wstęp bezpłatny.

Sobór św. Mikołaja i Objawienia Pańskiego

Autorem projektu cerkwi jest jeden z najbardziej uznanych architektów w osiemnastowiecznej Rosji – Sawwa Czewakinski. Świątynia wyróżnia się spośród innych budowli w okolicy głównie za sprawą pięciu kopuł. Sobór był szczególnie związany z rosyjską marynarką wojenną. Odbywały się w nim nabożeństwa dziękczynne po odniesionych zwycięstwach, zaś plac przed świątynią był miejscem parad wojskowych.
Zniszczony w czasie wojny sobór został odremontowany krótko po jej zakończeniu. Przez cały okres radziecki świątynia pozostawała czynna. Wstęp bezpłatny.

Sobór Włodzimierskiej Ikony Matki Bożej

Sobór powstał na miejscu starszej drewnianej cerkwi pod tym samym wezwaniem, wzniesionej w 1747. W 1756, z inicjatywy parafian cerkwi, caryca Elżbieta Romanowa wyraziła zgodę na przeprowadzenie zbiórki środków na budowę nowej, murowanej świątyni.
Sobór Włodzimierskiej Ikony Matki Bożej jest świątynią typu krzyżowo-kopułowego, dwukondygnacyjną, zwieńczoną pięcioma kopułami zlokalizowanymi na okrągłych bębnach. Elewacje obiektu zdobią rzędy korynckich kolumn. Całość reprezentuje styl barokowy przechodzący w klasycystyczny. Szczególną czcią otaczane są przez wiernych kopie Włodzimierskiej Ikony Matki Bożej, ikona Obrazu Chrystusa Nie Ludzką Ręką Uczynionego poświęcona przez św. Jana Kronsztadzkiego oraz ikona św. Serafina z Sarowa z cząsteczką relikwii. Wstęp bezpłatny.

Meczet

Meczet w Petersburgu przez wiele lat był jedynym meczetem w mieście. Jest jednym z największych w Europie. Bardzo fascynujące naszym zdaniem jest, że meczet w chwili oddania do użytku był największym europejskim meczetem (poza Turcją), był także najbardziej wysuniętym na północ meczetem w świecie. Może zgromadzić aż 5000 osób. Mierzy 45 m długości i 32 m szerokości. Kopuła meczetu ma wysokość 39 m, górne części minaretów i portal ozdobione są ceramiką w kolorze turkusowym, która wygląda naprawdę przepięknie. Wstęp bezpłatny.

Zobaczcie nasz vlog:

Doświadczajcie z nami!

Relacjonowali Wam: Julia i Przemysław

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *